Díky překotnému rozmachu technologií v posledních letech nás nepřekvapuje, že lidstvo umí vyrábět oblečení z PET lahví, modifikovat DNA, rozvíjet nanotechnologie nebo přeměnit sluneční svit na elektřinu. To vše je možné díky kombinaci znalostí a technologií.
Ani finanční svět nezůstává pozadu a začíná umožňovat běžným investorům de facto neomezené množství investičních příležitostí, které ještě donedávna byly považovány za science fiction. Stejně jako lze přeměnit příjemné slunce v elektřinu, je možné v dnešní době přeměnit události kolem nás na investiční příležitosti.
Vzorovým příkladem může být volatilita. Tento exoticky vyhlížející termín je zjednodušeně ukazatelem nervozity na kapitálových trzích. Učebnicová definice zní: Volatilita je veličina, která popisuje míru kolísání hodnoty aktiva, popřípadě jeho výnosu během časového období. Jak však něco tak těžko uchopitelného, jako je nervozita, přeměnit na peníze? Dá se strach měřit?
Odpověď zní ano, a poměrně dobře. Příkladem může být index VIX, přezdívaný index strachu. Tento index vyjadřuje takzvanou třicetidenní implikovanou volatilitu akciového indexu S&P 500. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších indexů volatility. Ve zkratce řečeno, pokud trh očekává poklidné pokračování stávajícího trendu (vzestupného, ale i sestupného), pak úroveň volatility klesá. Pokud trh znejistí nebo se dostaví šok, volatilita skokově roste.
Z vývoje indexu v posledních letech je patrné, jak trh oceňoval nervozitu nebo strach ve skutečnosti: výjimkou nejsou skoky v řádu stovek procent. Například v letech 1997 až 1998 je způsobila krize v Rusku a její důsledky pro americkou ekonomiku, léta 2000 až 2003 poznamenalo prasknutí dot com bubliny, rokem 2008 otřásl pád Lehman Brothers. Ve všech případech se de facto jedná o numerické vyjádření nervozity, kterou lze díky znalosti v kombinaci s technologií přeměnit na peníze.
Volatilita se nechová jako běžné investiční nástroje, které procházejí dlouhodobými trendy. Proto je dobré zvážit nástroj, kterým vytěžit z této myšlenky maximum. Zároveň investiční horizont, na rozdíl od "dlouhodobě trendujících" aktiv, by měl být významně kratší. Většině investorů myšlenka hodinových nebo jen několikadenních investic zní agresivně.
Na druhé straně je vhodné zmínit současný dynamicky rostoucí trend v nervózní době, kdy největší světové ekonomiky tisknou peníze, aniž by dokázaly odhadnout budoucí důsledky, kdy si epidemie eboly vybírá tisíce obětí a ve světě probíhá několik válečných konfliktů, ke kterým jsme více či méně rezistentní. Je na čase zvážit, zda za takových okolností nechávat své peníze vystaveny tržnímu riziku více a déle, než je nezbytně nutné.
V poslední době vnímáme preferenci držení peněz v bezpečí bankovního účtu a vstupování na trh jen na krátkou dobu za účelem realizace příležitostí. Následuje uzavření pozice a okamžitý přesun zpět do bezpečného přístavu mimo kapitálový trh. Právě skokové pohyby na volatilitě umožňují investorům krátkodobě přeměnit extrém, tedy prudký nárůst nebo naopak pokles, v krátkodobou investiční příležitost.
Dnešní hodnoty volatility se pohybují 35 procent pod dlouhodobým průměrem, což je dobrý výchozí předpoklad pro budoucí úspěšnou investici. Jsou věci, které nemáme možnost změnit a ani je ovlivnit. To však neznamená, že jejich existenci nemůžeme obrátit ve svůj prospěch.
Pavel Drahotský
ředitel Saxo Bank pro Česko, Slovensko a Maďarsko