Neochota ministerstva financí ustoupit od v Evropě neobvyklých kaucí pro distributory pohonných hmot, ačkoliv ty už v květnu zpochybnil Ústavní soud, má jednoduché vysvětlení. Dvacetimilionové zálohy v předchozích měsících pomohly omezit řetězové úniky na dani z přidané hodnoty. Podle odhadů možná až o šest miliard korun.

Spolu s dalšími opatřeními, hlavně zdrženlivostí při vyplácení nadměrných odpočtů v případě pochybností daňové správy a samozřejmě i ekonomickým růstem, jde o jednu z příčin vyššího výběrů DPH, jehož inkaso do konce srpna v porovnání se stejným obdobím loni narostlo o sedm procent.

Proto resort u kaucí míní ustoupit jen minimálně - jejich dřívější dvacetimilionovou výši chce pouze doplnit o desetimilionové záruky pro ty distribuční firmy, které budou spolupracovat s celníky a pravidelně posílat informace o svém byznysu. A neustále přesvědčovat, že v jejich případě nehrozí přeměna seriózní společnosti na prázdnou schránku, která poslouží ke stamilionovému podvodu.

Pokračující trend vyššího výnosu daní, například z příjmů firem i fyzických osob či z tabáku, umožňuje, aby Andrej Babiš předložil státní rozpočet s nižším schodkem, než se původně očekávalo.

V předvolební době má vláda pro přísnější výběr daní ještě podstatně pádnější argument. Díky němu - a tedy i většímu množství peněz z distribuce benzínu a nafty, v níž ustaly kriminální daňové úniky - může ulevit třeba rodinám s dětmi a rovněž důchodcům.

Z rozhodnutí poslanecké sněmovny se má od ledna příštího roku zvýšit sleva na druhé dítě o 200 a na třetí o 300 korun měsíčně, nárok na daňovou slevu opět dostanou pracující důchodci. K tomu léky, kojenecká výživa a knihy přejdou do nového třetího, tedy desetiprocentního pásma DPH, což státní rozpočet připraví o tři miliardy korun.

Ten navíc počítá se zrušením zdravotnických poplatků a také vyššími důchody. Ve všech uvedených případech jde o bedlivě sledované koaliční sliby, zatímco distributorům, myšleno těm poctivým, kabinet žádné podobné ujištění o větší vstřícnosti nedal. Navíc jich je jen pár desítek.

Související