Zahraniční vlastníci mění svůj přístup. Opět více investují do rozvoje výroby či jiných aktivit na českém trhu a méně peněz stahují. Svým českým dceřiným firmám ponechali v prvním pololetí přes 58 miliard korun na reinvestice, loni to bylo pouze 40 miliard.

Ze statistik České národní banky se lze dále dozvědět, že do zahraničí v prvním pololetí odteklo formou dividend něco přes 75 miliard korun. Zatím jde o předběžné údaje, které mohou ve výsledku vypadat o trochu jinak. Rozdíl je však výrazný - během první poloviny loňského roku odteklo přes 103 miliard korun.

Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář čeká za celý letošní rok odliv zhruba 205 miliard korun, tedy prakticky stejný výsledek jako o dva roky dříve. Naopak investiční aktivita v průmyslu roste. „Stručně řečeno, zahraniční vlastníci v posledních letech pouze sklízeli plody, ale letos začínají své české zahrádky znovu obhospodařovat,“ uvedl hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.

Náznaky změny trendu byly patrné již loni. Vládní agentura na podporu investic CzechInvest asistovala u 108 významných podnikatelských projektů v rozsahu 48 miliard korun, což představuje nejlepší výsledek od nástupu ekonomické krize v roce 2008. Loňský počet projektů i objem investic se letos agentuře podařilo překonat již v květnu.

Stále častěji investiční pobídky směřují na rozšiřování výroby stávajících podniků. „V posledních letech se začala výrazně měnit struktura investic. Místo nových projektů začaly převažovat expanze stávajících investorů, jejichž podíl je až osmdesátiprocentní. Potěšujícím faktem je, že v posledním roce ve velkém množství rozšiřují své provozy i české firmy,“ zmínil pověřený generální ředitel CzechInvestu Ondřej Votruba.

Investiční pobídky na rozšíření výroby získaly třeba tradiční české podniky Brano, Veba, Juta, Lovochemie a Bonatrans Group. Přicházejí též zcela noví investoři, často z Asie, především pak z Japonska, Koreje a Číny. Podle údajů na webu CzechInvestu získalo investiční pobídku v prvním pololetí 129 firem, které se zavázaly k vytvoření skoro 14 tisíc pracovních míst.

Příklon k investování lze pozorovat hlavně ve zpracovatelském průmyslu. Odlišná zůstává situace v oborech, jako je energetika, bankovnictví a telekomunikace. Společnosti z uvedených sektorů tradičně dominují přehledům největších plátců dividend v Česku. A platí to i v letošním roce.

obalka Ekonom 2014 37Více čtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Související