Podle oznámení v pololetní zprávě ČEZ je poloviční podíl ve firmě MOL-CEZ European Power Hungary určen k prodeji. Zmíněná firma je vlastníkem podnikové elektrárny v areálu Dunajské rafinerie u Budapešti a tamtéž měla postavit 850megawattovou paroplynovou elektrárnu. ČEZ svůj podíl nabídl maďarskému partnerovi ke koupi.

Zatím nerozhodnutý zůstává osud spolupráce na Slovensku, kde společný podnik skupin ČEZ a MOL vlastní energetický zdroj v bratislavském Slovnaftu. Plán postavit i zde paroplynovou elektrárnu však skončil u ledu.

Strategické partnerství obě energetické skupiny dojednaly na přelomu let 2007 a 2008. Tehdy, v době dynamického růstu ekonomiky a vysokých cen elektřiny, se nápad stavět paroplynové elektrárny zdál být skvělý. Dnes je vše jinak: elektřina na burze je levná, plyn poměrně drahý a každá moderní plynová elektrárna vyrábí hlavně finanční ztrátu.

Neblahým dědictvím této spolupráce je investice ČEZ do nákupu sedmi procent akcií společnosti MOL, na níž česká polostátní energetická firma prodělala několik miliard korun. Na počátku roku ČEZ vydal dluhopisy, které chce v lednu 2017 vyměnit za jinak těžko prodejné akcie maďarského podniku.

Jediný Čech, který na této "družbě" neprodělal, je tak nejspíš bývalý šéf ČEZ Martin Roman. V dubnu 2010 se stal členem představenstva společnosti MOL a zůstává jím dodnes.

Související