Třeba původní ministerský záměr omezit pravomoci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se změnil v opačný extrém. ERÚ by nově nemělo poskytovat informace o své činnosti mimo povinně zveřejňované výstupy. Současně má úřad získat silnější pravomoci v kontrolní oblasti nebo mít možnost retroaktivně snižovat dříve přislíbené platby za elektřinu z obnovitelných zdrojů.
Když přihlédneme k současné situaci na ERÚ vedeném Alenou Vitáskovou, jsou podobné návrhy zcela chybné. Jen pro připomenutí: regulační úřad v posledních třech letech opustila řada zkušených odborníků a na kvalitě jeho práce je to vidět.
Hlavní podíl na tomto trendu má předsedkyně úřadu Alena Vitásková, jež čelí trestnímu řízení kvůli podezřelému ponechání licencí solárním elektrárnám Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku. Krajský úřad v Brně má vynést rozsudek v nejbližších týdnech, za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí Vitáskové až dvanáctiletý trest. Opravdu si takový úřad zaslouží posílit svůj vliv?
A to je jen jedna kapitola nejasností ohledně novelizace energetického zákona. Terčem kritiky je ministerstvo průmyslu také za způsob, jakým chce "překopat" platby za distribuci energie a za obnovitelné zdroje. Dnes se platí hlavně dle výše spotřeby, nově to má být platba za odběrné místo. Vznikne tedy nová paušální daň, jež zatíží hlavně domácnosti s nízkou spotřebou. Ty začnou skrytě dotovat energeticky náročné sousedy a těžký průmysl.
Naštěstí koncem srpna zasáhla Legislativní rada vlády a zmíněnou novelu předkladatelům z ministerstva průmyslu "omlátila o hlavu". Dobrá zpráva je, že ministerští úředníci budou muset návrh poupravit. Ta špatná, že při sledovaném trendu by nový návrh mohl být ještě horší.