Vzhledem k počtu budov by provozovatelů malých elektráren mohly být řádově statisíce. A právě podoba tohoto zákona bude mít v příštích letech pro rozvoj střešních elektráren rozhodující význam.

Jeden pozitivní krok ve svém návrhu ministr Mládek skoro udělal. Chce zbavit majitele malých zdrojů do 10 kW výkonu (v případě fotovoltaiky jde o 90 metrů čtverečních panelů) povinnosti stát se držitelem licence na výrobu elektřiny a podnikatelem. Jenže ho navrhl s podmínkou, která může přínosnou změnu anulovat.

Tou podmínkou je, že elektřinu musí spotřebovat sám výrobce bez využití distribuční soustavy. Právě absence rozvodné sítě by mohla vyloučit řadu kvalitních projektů a odradit jejich potenciální investory.

Zákon navržený ministrem Mládkem říká, že vyrábět bez licence mohou pouze majitelé takzvaných ostrovních systémů zcela nezávislých na síti, jak je známe třeba z horských chat. Drtivá většina budov je ovšem k síti připojena. A kvůli stále ještě vysoké ceně akumulátorů pro uchování vyrobené elektřiny jsou výhodnější kombinované systémy než systémy ostrovní.

Kombinované systémy umožňují zásobování domácnosti či podniku jak z vlastního zdroje, tak z rozvodné sítě. Řídicí jednotky rozdělují vyrobenou elektřinu pro zásobování spotřebičů, nabíjení akumulátorů (menších než u ostrovních systémů) a rozhodují o omezení výkonu zdroje v případě nedostatečného odběru.

Kombinovaný systém ale může fungovat jen v případě, kdy je připojen k síti, tedy k distribuční soustavě. Navíc řídicí jednotka omezuje produkci mikrozdroje až v reakci na naměřené hodnoty, takže dochází ke krátkým a malým přetokům proudu z elektrárny do sítě.

Rozvoji malých střešních solárních elektráren by proto pomohlo v zákoně pravidlo, které by garantovalo jejich připojení k síti všem majitelům schopným zajistit, aby jejich elektrárna dodávala do sítě jen stanovené množství elektřiny - právě takové, které je nezbytné pro provoz kombinovaného systému s řídicí jednotkou.

Zdánlivě jde o technický detail, ale ve skutečnosti znamená pro malé solární elektrárny hodně. Takové zjednodušení zákona by nevyžadovalo žádné finanční náklady ostatních spotřebitelů ani nevyvolalo růst ceny elektřiny. Zato by posílilo tolik potřebnou energetickou nezávislost domácností, obcí i firem.

 

Karel Polanecký
energetický expert Hnutí Duha

Související