Teprve když žádný ze spoluvlastníků nevyslovil ve stanovené lhůtě zájem, mohl být jeho podíl prodán třetí osobě. Nabídnout podíl ostatním spoluvlastníkům nebylo nutné pouze při převodech mezi osobami blízkými, tedy zejména v rámci rodiny.

Institut zákonného předkupního práva se u podílového spoluvlastnictví vzniklého po 1. lednu 2014 již neuplatňuje. Zachován zůstane jen v několika případech. U spoluvlastnických vztahů, které vznikly do konce roku 2013, se zákonné předkupní právo zruší 1. ledna 2015.

Spoluvlastníci tímto přicházejí o přednostní právo při převádění podílů. Na jednu stranu tím každý spoluvlastník získává větší volnost při převodech podílu a na druhou ztrácí kontrolu nad budoucími dispozicemi s podíly ostatních spoluvlastníků. Následně tak může být nemile překvapen, s kým spolurozhoduje o záležitostech, které se vztahují ke společné nemovitosti. Navíc všichni spoluvlastníci jsou i nadále zavázáni z právního jednání, jež se věci týká.

Nový občanský zákoník však významně posiluje zásadu smluvní volnosti stran. Spoluvlastníci si proto mohou dohodnout předkupní právo smluvně. Přičemž pro posílení budoucích nároků je možné nechat předkupní právo zapsat i do katastru nemovitostí. Pokud se nejedná o nemovitosti v rámci zemědělského nebo rodinného závodu, doporučujeme smluvní úpravu předkupního práva zvážit. Obdobně i v případě zděděné nemovitosti, u které je stanoveno zákonné předkupní právo pouze po dobu prvních šesti měsíců existence spoluvlastnictví.

 

Martin Hrdlík
Senior advokát KPMG Legal

Partner rubriky KPMG

 

Archiv sloupků: Ekonom.cz/rekodifikace

Související