Arabský svět se mění v jedno velké ohnisko nestability. Téměř za plotem České republiky pokračuje krize na Ukrajině. Mění se vzájemné vazby mezi Evropou, Ruskem, Spojenými státy a Čínou. Mnozí se tak mohou ptát, zda nestojíme na prahu další energetické krize.
I když to může znít paradoxně, tak se toho zatím mnoho negativního neděje. Například Irák je šestý největší dodavatel ropy na světě. Přesto se poté, co tam vypukla válka, zvýšily ceny jen o tři dolary za barel. A od té doby už opět výrazně klesly, protože hlavní ložiska jsou v jižní části země a bojuje se na severu. Navíc se daří stabilizovat Libyi, pokud jde tedy o dodávky ropy, Kurdistán postavil nový ropovod do Turecka a Rusko navýší dodávky. Něco podobného plánují i USA, které zvýší dodávky jak plynu z břidlic, tak i ropy z břidlic.
O plynu se teď kvůli Ukrajině v Evropě hodně mluví. Obavy z krize jsou tedy zbytečné?
Přerušily se dodávky přes Ukrajinu a nestalo se vůbec nic. Prognózy vývoje cen na příští tři roky navíc počítají s poklesem, bez ohledu na ten válečný konflikt. Rusko do Evropy totiž dodává zhruba 140 miliard kubíků za rok, ale dalších 140 miliard je volná kapacita v dopravních trasách. Jestliže se tak sníží nebo úplně zastaví tranzit přes Ukrajinu, máme dva plynovody – jeden přes Polsko, druhý přes Německo –, které mohou ze Západu dodávat plyn státům, jako je Česko, Slovensko a nově i Maďarsko, a to bez jakéhokoli omezení.
Vaše slova implicitně potvrzuje i výhled Mezinárodního měnového fondu, který nepočítá s tím, že by měly ceny surovin, včetně ropy, v příštím roce výrazně vzrůst. V této souvislosti je jistě zajímavé, že podle průzkumu World Energy Issues Monitor teď producenti označují cenu energetických zdrojů a jejich vysokou volatilitu za největší problém. Vidíte to také tak?
Kvůli lokálním válkám a nejistotám všeho druhu může skutečně docházet k tomu, že ceny některých energií kolísají. Na druhou stranu, podívejme se na cenu ropy. Během posledních dvaceti let ropa kolísá ze všech komodit nejvíce, od deseti až po sto třicet dolarů. Když se ale zaměříme na období od roku 2011, zjistíme, že je její cena stabilní. Stručně: víra, že dodávky mohou být stabilní a za rozumné ceny, tu je. Naopak cena plynu teď hodně kolísá, což je neobvyklé. Otázkou je, jak to bude do budoucna. Plyn je totiž čím dál tím závislejší na burze, a tam ceny kolísají, tam reagují na okamžité vlivy téměř bezprostředně.
Myslíte si tedy, že jsou výkyvy v ceně plynu spíše spekulace, než že by měly reálný základ?
Je to spíše tím, že se ceny plynu odtrhly od cen ropy a jsou teď závislé na poměru nabídky a poptávky. To znamená, že se obchodují bez ohledu na to, jak se vyvíjí cena ropy.
A k tomu odtržení došlo kvůli břidlicovému plynu, anebo z jiných důvodů?
Odtrhly se kvůli břidlicovému plynu i kvůli cenám zkapalněného plynu obecně. Ten způsobil, že Rusko jako hlavní dodavatel do Evropy získalo výraznou konkurenci. Jedna pětina anebo jedna čtvrtina spotřeby zemního plynu je dnes kryta právě zkapalněným plynem. Do budoucna to může být i ten břidlicový plyn, například z USA nebo z jiné země.
Projekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC