Možností, že konflikt skončí jinak, bylo více. Historikové, pokud popustí uzdu fantazii, občas zvažují tři hlavní alternativní scénáře.

Podle toho prvního by válka skončila drtivou porážkou Německa a jeho obsazením. Pro tento případ vrchní velitel spojeneckých armád maršál Ferdinand Foch prosazoval, aby Berlín přišel o území na západ od Rýna, kde by vznikly samostatné státy, francouzské protektoráty.

Podobně mohlo být odtrženo i Hannoversko a průmyslové oblasti ve Slezsku, a Německo, do té doby průmyslový lídr Evropy, by se tak změnilo v zemědělský stát a snilo o revanši. Do jeho příchodu by Československo využívalo železniční koridor k Jaderskému moři a odtud by vyplouvaly lodě do jeho kolonií, například do afrického Toga či k tichomořským ostrovům. Jak dlouho by ale taková idyla vydržela?


Druhou možností byl v roce 1918 mír bez jasného vítěze, tak jak o něm mluvil třeba americký prezident Woodrow Wilson. V takovou plichtu Berlín doufal do posledního okamžiku, protože by neplatil tíživé reparace, zůstala by mu obchodní flotila i kolonie.

Dnes by například fotbalisté Kamerunu nemluvili francouzsky a na starém kontinentě by hráli za německé kluby. Ekonomice by dominoval tandem USA a Německa a jejich obchodní soupeření by později mohlo přerůst v ozbrojený střet.

Než by propukl, Rakousko-Uhersko by se pod vládou císaře Karla přeměnilo ve federaci. Češi by museli rezignovat na samostatnost a spokojit se s nějakou formou autonomie.

Ve Velké Británii si pohrávají se třetím, pro ně výhodným, scénářem, který propaguje třeba vojenský historik Robert Crowley. Vychází z předpokladu, že by londýnská vláda zůstala neutrální a válka by se nestala světovou, ale zůstala jen kontinentální.

V ní by Německo dokázalo zvítězit. Výsledkem by byla jeho politická a ekonomická dominance v Evropě, oslabení Francie i Ruska, kde by ovšem u moci zůstal car. Londýn by se ale hlavně nezadlužil v USA, které by ještě po desítky let zůstaly v izolaci za Atlantikem, a protože by dál hrál prim ve finančnictví a také na moři, ještě by nějakou dobu vládl světu.

V něm by se nicméně v Praze mluvilo německy, čeština by přežívala jen jako nářečí - podobná dnešní lužické srbštině - a samotná Vídeň by se stala součástí Mitteleuropy řízené z Berlína.

Nakonec se zdá, že realita není až tak špatná.

 

obalka Ekonom 272014Světová válka, o jejímž spuštění politici a generálové definitivně rozhodli před 100 lety po sarajevských výstřelech, byla prvním soubojem moderních ekonomik. Za Dohodu ji proti Centrálním mocnostem nevyhráli lepší válečníci, ale větší hospodářský potenciál, a také příčiny konfliktu byly do značné míry hospodářské. Jak ekonomika ovlivnila začátek, průběh a výsledek prvního celosvětového konfliktu v dějinách? Dočtete se v aktuálním dvojčísle týdeníku Ekonom.

Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související