Zmíněný trend potvrzují oslovení odborníci z oboru poradenství. „V poslední době se rozmáhá zejména poskytování úvěrů českými společnostmi do zahraničí. Důvodem je skutečnost, že úrokové sazby jsou v poslední době v České republice v porovnání s ostatními zeměmi nižší, čehož některé nadnárodní skupiny využívají,“ uvedl manažer daňového poradenství firmy Mazars Vít Fritzsche.
Kromě klasických půjček se dynamicky šíří také takzvaný cash-pooling. Jeho podstatou je, že společnosti ve skupině sdílejí volné peníze. Praxe je obvykle taková, že české dceřiné firmy posílají volné prostředky na společný účet v zahraničí. „To by nemusel být problém, pokud by úrokové sazby u cash-poolingových účtů nebyly ještě nižší než u klasických půjček,“ dodává Vít Fritzsche.
Půjčka vlastníkovi v objemu čtyři miliardy korun a dalších 817 milionů formou cash-poolingu za průměrný úrok 0,05 procenta ročně. Takovým užitím volných peněz se v nedávno zveřejněné výroční zprávě „pochlubil“ kutnohorský výrobce cigaret Philip Morris ČR.
Úročení půjček mateřskému podniku se liší případ od případu. Největší český výrobce pneumatik Continental Barum loni poskytl koncernu Continental půjčky převyšující v součtu dvě miliardy korun, úročení se pohybovalo okolo 1,5 procenta.
Mnohé podniky však o úročení úvěrů mateřské společností ve svých výročních zprávách neinformují, některé z nich neuvádějí ani samotnou výši vnitrokoncernových půjček. Mezi tyto případy lze zařadit i vůbec největší v tuzemsku registrovaný podnik Škoda Auto. „Poskytování úvěrů v rámci skupiny je interní záležitost, proto se k této otázce nebudeme vyjadřovat,“ odpověděl mluvčí Škodovky Tomáš Kubík.
Levné úvěrování mateřské společnosti je citlivé zejména v případech, kdy majoritní vlastník nedrží sto procent akcií. Ostatní akcionáři se cítí takovým jednáním postiženi a protestují proti němu - většinou marně.
Jaké další způsoby využívají mezinárodní skupiny ke stahování peněz z Česka? To se dozvíte v týdeníku Ekonom, jež vychází tento čtvrtek.