Stačí otevřít web, naťukat kterýkoli ze zmíněných nesmyslů do prohlížeče, a můžete začít hodovat. Materiálů, a hlavně neprůstřelných důkazů, jsou spousty.
Nevěřit na to, že Američané přistáli na Měsíci a že přímý televizní přenos byl ve skutečnosti bijákem natočeným Stanleym Kubrickem, je po téměř půlstoletí už staromódní nuda.
Nikoho z pochybovačů asi nepřesvědčí rok a půl staré video amerického režiséra S. G. Collinse, které se před dvěma týdny stalo hitem sociálních sítí. Ale podívat by se měli i ti, kteří na konspirační teorie nevěří. Collins totiž používá pozoruhodný argument.
Moon Landings Faked? Filmmaker Says Not! | Video
Říká, že nemůže Američanům dosvědčit, že Apollo 11 (a po něm další) na Měsíci přistálo, protože tam tehdy nebyl. Ale že je nesporným faktem, že v 60. letech lidstvo mělo technické prostředky pro to, aby takový let uskutečnilo. Co naopak chybělo, byly dostatečně vyspělé videotechnologie, s jejichž pomocí by bylo možné televizní záběry zfalšovat.
Dnes jsme v přesně opačné situaci. Počítačová grafika poskytuje takové možnosti, že lze na obrazovce počítače či televizoru vytvořit prakticky cokoli. Co nemáme dnes, jsou kosmické technologie, které by cestu na Měsíc či k jiným planetám umožnily. Horko těžko se nám daří čas od času dopravit lidi alespoň na oběžnou dráhu. Ale dost možná i tyto projekty skončí.
Zní to jako anekdota, ale zároveň je to metafora, kam směřuje lidský pokrok. Virtuální svět jako by nám nahradil ten skutečný. Umíme vyrobit tak dokonalé filmové efekty či trojrozměrné animace, že se nám při jejich sledování tají dech. Ale rezignovali jsme na to, co bylo před 50, stejně jako 500 lety bráno jako součást přirozenosti. Vydávat se na daleké cesty za vzdáleným a nepoznaným. Jsem sám, komu je to líto?