Velmi nízké úrokové sazby postaví letos desetitisíce lidí před nelehkou volbu. Vyprší jim fixace úroků u hypotečních úvěrů, které si vzali v minulých letech. Při pohledu na vývoj sazeb za posledních pět let je přitom patrné, že se dnes dají s bankami vyjednat mnohem výhodnější podmínky. Lidé s hypotékami se budou muset rozhodnout: zůstat věrný stávající bance, anebo přejít za lákavějšími nabídkami konkurence?
Podle odhadů analytiků zabývajících se hypotečním trhem se konec fixace bude týkat zhruba 100 tisíc klientů. „Oficiální statistiky bohužel neexistují, dozvíme se je až v červenci. Od ledna totiž banky hlásí České národní bance počet úvěrů na refinancování,“ tvrdí hypoteční analytička OVB Allfinanz Hana Fojtová.
Přesná čísla není možné zjistit ani u samotných bank. Některé odmítají počet svých klientů s končící fixací sdělit úplně, jiné hovoří pouze řádově o tisících zákazníků. Důvod této tajuplnosti je nasnadě. Informace o tom, kolik „jejich“ zákazníků může letos refinancovat, by mohla konkurence využít a snažit se je přetáhnout cílenou kampaní.
Je totiž jasné, že klienti s hypotečním úvěrem jsou pro banky velmi atraktivní a ty budou o 100 tisíc z nich tvrdě bojovat. S ohledem na velký závazek jsou to jedni z nejvěrnějších zákazníků, navíc na mnohaletém splácení úvěrů finanční instituce bohatě vydělají.
Banky se budou snažit stávající klienty udržet a naopak některé menší finanční instituce, které zatím nejsou v oblasti hypoték tolik silné, se snaží část z nich přilákat k sobě. Obě strany přitom pro udržení nebo naopak získání nových klientů mohou používat různé triky.
Které to jsou? Nejčastější triky, které byste měli znát, najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.