Tuto prognózu lze nalézt v knize Příštích sto let (v originále The Next 100 Years), kterou vydal před pěti lety americký politolog George Friedman, zakladatel a šéf prestižní agentury Stratfor, zabývající se strategickými a geopolitickými analýzami, tedy zřejmě jeden z nejpovolanějších lidí na světě, v otázkách předpovídání budoucího vývoje.

V některých odhadech je Friedman až mrazivě přesný. Uvádí, že Rusové se pokusí rozložit NATO. Jako slabé články jmenuje Německo, Francii, Slovensko a Bulharsko. Mimochodem, jsou to dnes právě Němci, kdo blokuje přijetí politických a ekonomických sankcí proti Rusku. A Vladimira Putina se zastává třeba i prominentní ekonom Hans-Werner Sinn.

Na druhou stranu americký analytik zcela „přehlédl“ sílu ukrajinského vlastenectví a odvahu čelit ruské agresi. Podle jeho odhadu měli Rusové expandovat směrem k polské východní hranici okolo roku 2015, ale bez většího odporu.

Ruský expanzionismus povede dle Friedmana k utužení vojenské i ekonomické spolupráce USA se zeměmi střední a východní Evropy, mezi nimiž výslovně zmiňuje Polsko, Česko a Rumunsko. Nová situace jim (tedy i nám) údajně dopomůže k rychlejšímu ekonomickému vzestupu.

A výsledek? Podle Friedmana bude Rusko okolo roku 2025 "uzbrojeno" a může se i rozpadnout. Ve stejné době zachvátí ekonomická a demografická krize Čínu, západní Evropu a o něco později i Spojené státy. Těžko tedy hovořit o vítězích, za víc než deset let budou krize a úpadek patřit mezi nejskloňovanější slova po celém světě.

Související