Oblíbený způsob uložení peněz s minimálním rizikem a často zajímavými výnosy. Spořicí účty vždy patřily v Česku mezi jedny z nejžádanějších investičních produktů už od dob vkladních knížek. Pohled na úrokové sazby, které nabízejí klientům banky, ale není příliš optimistický.

Pod tlakem prakticky nulových sazeb stanovených Českou národní bankou se nabídka zajímavě úročených spořicích účtů stále zmenšuje. Několik finančních institucí od začátku roku úrokové sazby dokonce snížilo. U některých se pohybují v desetinách procenta, a pokud se centrální bance podaří vyvolat inflaci, mohou se peníze znehodnocovat.

V současnosti mají na českém trhu pouhé čtyři banky v nabídce spořicí účet bez výpovědní lhůty, u něhož sazba překračuje jedno procento: Sberbank, Air Bank, Equa bank a LBBW Bank. U dalších dvou - ING Bank a Poštovní spořitelny - pak lze peníze uložit s přesně jednoprocentním ročním zhodnocením. Ostatní banky nabízejí ještě méně.

Optikou velké části českých klientů bank právě úrokové sazby hrají klíčovou roli při výběru finanční instituce, a někteří z nich neváhají i při relativně malých pohybech přecházet ke konkurenci. Toho využívají bankovní domy, které připisují nejvyšší úroky. Ty jsou pro ně totiž dnes spíše nástrojem lákání klientů než způsobem, jak vydělat. Potvrzuje to ostatně i fakt, že některé finanční instituce vyšší částky (například nad milion) úročí ještě méně, aby na bohatších klientech neprodělávaly.

Kvůli tomu už nezůstává mnoho argumentů, proč by se vyplatilo uložit volnou hotovost na spořicí účet. Které zbývají? Vedle nulového rizika díky pojištění vkladů do 2,7 milionu korun už snad jen snadná dostupnost peněz, a to především v porovnání s jinými, výnosnějšími investicemi, jako jsou například podílové fondy.

Související