Zatímco majetkovou újmu je škůdce povinen nahradit vždy, nemajetková újma bude kompenzována pouze tehdy, když tak zákon výslovně stanoví, jako například při protiprávním zásahu do důstojnosti člověka anebo když to bude výslovně sjednáno. Práva znalý čtenář však jistě ví, že nemajetková újma byla soudy přiznávána i v minulosti. Nyní však zákon v zájmu právní jistoty stanoví mnohem přesnější pravidla.
Nový kodex důsledně rozlišuje, zda újma vznikla porušením zákona či dobrých mravů, anebo zda šlo o porušení smluvní povinnosti. Odpovědnost za porušení smluvní povinnosti je totiž mnohem přísnější než v prvních dvou uvedených případech a vyloučit ji může pouze vyšší moc.
Mnohem volnější pravidla jsou stanovena pro smluvní limitaci náhrady újmy, což výrazně zvyšuje mezinárodní konkurenceschopnost českého právního řádu. Oblasti zdravotnictví se výrazně dotkne nová úprava odpovědnosti za škodu způsobenou věcí. Zdravotnická zařízení již nebudou odpovídat za jakoukoli, tedy i předvídanou škodu způsobenou třeba použitým léčivem, ale pouze bude-li takové léčivo vadné.
Poškodí-li někdo cizí věc, nemusí se náhrada omezit pouze na její cenu po amortizaci. Nově totiž musí být zohledněno také například to, že způsobenou škodu lze účinně odstranit pouze koupí nové, tedy nezřídka dražší věci.
Ve vyspělých zemích je úprava náhrady újmy výrazně dotvářena judikaturou. V tomto směru je nová úprava velkou výzvou pro české soudce.
Robert Nešpůrek
advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners
Archiv sloupků: Ekonom.cz/rekodifikace