Trestní oznámení, jež podal Finanční analytický útvar ministerstva financí (někdy označovaný jako „Kalouskova tajná policie“, teď už Babišova) na Daniela Beneše a finančního ředitele Martina Nováka v kauze Severomoravské energetiky, lze považovat za palebnou přípravu před hlavním útokem.

Zásadním Benešovým trumfem je dle dostupných informací vlivný právník Radek Pokorný, který má u premiéra i šéfa ČEZ dveře vždy otevřené. S takovým zázemím lze pozice v centrále energetické skupiny po nějakou dobu udržet.

Případná změna v čele nejziskovější české společnosti vyvolává smíšené pocity. Na jednu stranu by stálo za pokus nechat ČEZ řídit někoho jiného, než je parta kamarádů a bývalých spolužáků Martina Romana. Třeba to jiní zvládnou lépe a s méně průšvihy.

Jen ve stručnosti: pětimiliardová ztráta v Albánii, odkup solárních elektráren od kmotrovských struktur, levně prodaná polovina dolů Mibrag, pokoutně odprodané I&C Energo a v neposlední řadě aktuální kauza - vyplacení podezřele vysokého „výpalného“ bývalým menšinovým akcionářům Severomoravské energetiky. To jsou hlavní kauzy Romana a jeho týmu.

Na druhou stranu je tu vždy riziko, že noví šéfové si povedou hůře než ti stávající. Topmanažeři s talentem vést společnost s majetkem v řádu stovek miliard korun „nerostou na stromech“ a zádrhel je i v tom, že správa 70procentního státního podílu v ČEZ spadá pod Babišovo ministerstvo financí.

Po zkušenosti s personální výměnou v Českých drahách se vkrádá podezření, že se novým šéfem ČEZ nejspíš stane vedoucí podnikové elektrárny z některé chemičky, náležící pod Babišův Agrofert. Takovou volbu by ratingové agentury a investoři jen stěží uvítali.

Vyplatí se sledovat, kdo usedne v červnu v nově zvolené dozorčí radě společnosti ČEZ. Obsazení rady napoví, jaký je poměr sil mezi Sobotkou a Babišem. I to, zda má Daniel Beneš šanci setrvat ve funkci do konce svého mandátu v prosinci 2017.

Související