Manažeři se shodují, že dobrému zaměstnanci nesmí chybět nadšení. Znalosti se člověk může doučit, když ho ale práce nebaví, lze to změnit jen stěží. Kardiolog Tomáš Kára svůj obor ovládá a nadšení má zatím na rozdávání. „Tady proměňujeme kožní buňky na srdeční tkáň,“ předvádí Kára výsledky výzkumu, který může vést k vytvoření náhradního biologického srdce.

A prohlídka brněnského centra ICRC, které vyrostlo v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny a bude stát celkově 4,6 miliardy, v jeho doprovodu pokračuje. Moderní operační sály, digitální rentgen pro vyšetřování cév, setkání s vědci z americké Mayo kliniky, kteří jsou zrovna v Brně, návštěva spánkové laboratoře v podzemí...

Tak vypadá centrum ICRC dnes. Vše ale začalo už na přelomu tisíciletí, kdy kardiolog Tomáš Kára s kolegy z Akademie věd získali ocenění za výzkum od Severoamerické společnosti pro kardiostimulaci a elektrofyziologii. Díky tomu v roce 2000 přednášel na konferenci ve Washingtonu, kde si ho všimli odborníci z Mayo kliniky. Po kratším oťukávání ho pozvali na přijímací pohovor. Kára uspěl a začal na americké klinice pracovat.

Hlavně díky osobnímu nasazení a kontaktům Tomáše Káry se pak zrodil projekt spolupráce americké Mayo kliniky s Českem. Zdejší vědci tak mohou využívat poznatky pracoviště považovaného za nejlepší výzkumnou nemocnici na světě a jezdit do ní na stáže (využila to už stovka Čechů).

Mayo klinika zaměstnává 50 tisíc lidí a investuje do vědy ročně 500 milionů dolarů. Pražský kardiolog Josef Veselka americkou kliniku dokonce označuje za medicínskou Mekku světa. Česko se navíc stalo vůbec první zemí mimo Spojené státy, s níž Mayo uzavřelo dohodu o spolupráci.

Vznik centra ICRC založeného na spolupráci s Mayo schválila v roce 2006 vláda. Později ovšem projekt trochu nabobtnal, i když ne z rozhodnutí lékařů, a měl se zčásti zaplatit z evropských fondů.

K zásadní změně kurzu ovšem došlo až před rokem, kdy duchovní otec a dosavadní ředitel centra ICRC Tomáš Kára neuspěl ve výběrovém řízení na šéfovské křeslo. Na tom by nebylo nic divného, Kára nemá žádné doživotní právo centrum řídit a čerstvá krev mohla do projektu přinést osvěžení. Jenže vítězný kandidát by musel být jasně lepší než předchůdce.

Výběrová komise však vybrala Slovince Gorazda Stokina a prosazoval ho i tehdejší ředitel nemocnice u svaté Anny Roman Kraus. Stokin je to dobrý vědec, ale zkušenosti s řízením velkého centra nemá. Na protest proti jeho jmenování navíc rezignovala polovina dozorčí rady centra, funkci složil i vědecký ředitel projektu ICRC Virend Somers z Mayo kliniky. A přibývaly problémy, dobře rozjetá spolupráce se zámořím začala zadrhávat.

Nyní americká Mayo klinika pohrozila ukončením spolupráce kvůli ztrátě důvěry, ochabování společných projektů a nezaplaceným 40 milionům korun za proškolení zdejších lékařů a za výzkum.

Co bude následovat? Doufejme, že lidé na odpovědných místech začnou přemýšlet, jestli se někde nestala chyba, a že Tomáše Káru do té doby nepřestane jeho práce pro centrum bavit. Naděje na záchranu tu ještě je.

Rozhovor s Tomášem Károu najdete v aktuálním čísle Ekonomu.


 

obalka Ekonom 132014- V čem je americká klinika Mayo tak unikátní?

- A jak může rozhodnutí kliniky ohrozit pověst Česka ve světě?

Situaci okolo Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC a kliniky Mayo zmapoval týdeník Ekonom ve velkém tématu Mayo v Česku: Velké sny se hroutí v aktuální čísle. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související