Přitom právě teď je ta správná chvíle oznámit rozhodnutí o výsledku téměř pět let se táhnoucí soutěže na dostavbu Temelína. V úvahu připadají dvě řešení - ČEZ může vybrat za vítěze americký Westinghouse, který má navrch v technických parametrech (viz předběžné hodnocení uchazečů z loňského března), nebo soutěž ukončit bez výběru vítěze.

Tak či onak, teď je ta správná chvíle říci Rusům, že v soutěži neuspěli. Rusko kvůli svým nevalně maskovaným snahám zachvátit Krym, případně i další části Ukrajiny, obětovalo své mezinárodní renomé a z českého pohledu bude dopad temelínské prohry na vzájemné vztahy menší, než by byl za běžných okolností.

Důvod číslo dvě: V následujících týdnech a měsících se bude na unijní úrovni dojednávat řada důležitých návrhů a opatření, po květnových volbách do europarlamentu vznikne nová Evropská komise. Česká vláda má jedinečnou příležitost zobchodovat například podporu kandidáta na předsedu komise za souhlas Německa a dalších zemí s dostavbou Temelína.

Shrnuto a podtrženo, letos se ukáže, zda to ministři nové vlády a šéfové ČEZ myslí s dostavbou Temelína vážně. Zda dokážou přijmout a prosadit odvážné rozhodnutí, nebo zda jen umí nepříjemné věci odsouvat na později. Výstižně hovorově řečeno (dámy a puritáni nechť prominou): ukáže se, jestli „mají koule“.

Související