Před čtvrt stoletím se v Československu rozbíhala poslední z dlouhé řady reforem socialistického hospodářství. Pád komunistů koncem roku 1989 sice představy jejích tvůrců rozmetal, některé plány a rozpracované kroky nicméně později posloužily jako základ pro budování tržní ekonomiky.

Za domácí perestrojky se začaly osamostatňovat podniky a vznikat komerční banky, které dodnes zůstávají oporou českého finančního systému. S uvolňováním poměrů se objevili první skuteční podnikatelé, například šéf dnešního Linetu Zbyněk Frolík. Sebevědomí získávaly i tisíce manažerů státních firem a tito lidé se v následujících devadesátých letech rozhodně neztratili a naopak se stali oporou nového režimu.


Pro řadu tehdejších ekonomů, například Václava Klause, šlo jen o kosmetické úpravy, které nestačí. Sázeli na makroekonomiku západního střihu, začínali mluvit o skutečném trhu a ukončení nadvlády státu nad ekonomikou, o privatizaci.

Centrem radikálních názorů se stal Prognostický ústav ČSAV, který se ale začínal názorově štěpit. Činnost tohoto teoretického pracoviště, které v polistopadové době dodalo většinu hospodářských ministrů i dalších expertů prosazujících rychlé transformační kroky, přiblíží týdeník Ekonom v jednom z dalších článků z právě startujícícho seriálu o vzniku nové české ekonomiky (první text si můžete přečíst v aktuálním čísle).

Přiblíží rovněž boj o charakter reforem, v němž se střetli “mladí” ekonomové s o generaci staršími odborníky, kteří stále snili o návratu ke koncepcím roku 1968.

Zastánci skokového přístupu nad gradualisty v Praze vyhráli. V různých postkomunistických zemích se ale prosazovaly oba přístupy a výsledky nakonec byly zhruba stejné. S odstupem času je zřejmé, že se kapitalismus obnovoval nejen na základě teoretických koncepcí, ale do značné míry živelně a pod tlakem jak tradic, tak měnících se podmínek.

 

obalka Ekonom 102014Více v tématu Nečekaný výsledek přestavby: Kapitalismus v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související