Tip

Mezi dezerty kraluje „rozebraný“ jablečný štrůdl se zmrzlinou a vlašskými ořechy a také famózní créme brulée z mučenky podávané s banánovým krémem.

Z nabídky

Mušle Svatého Jakuba, kokosový krém, hobliny z Foie Gras, mandarinka   345 korun

Na másle pečený mořský vlk, vanilkové bramborové pyré, hnědé máslo, kapary, olivy, šťáva z pečeného citrónu 595 korun

Mlýnec na první pohled tak trochu klame tělem. Samotný vstup je spíše nenápadný, ale uvnitř na hosty čekají velkorysé prostory s designovým interiérem a okouzlujícím výhledem. Od jara do podzimu funguje také terasa, které je doslova zavěšená jen kousek nad hučící Vltavou. A řadu překvapení nabízí také moderní česká kuchyně, která názorně ukazuje, že naší chloubou není jen „babičkovská“ svíčková.

 

Exploze chutí

Jako příklad může posloužit jeden z předkrmů – a sice šťavnatá červená řepa podávaná s perníkem, který příjemně zvýrazňuje její čerstvou a lahodnou chuť. Na menu ovšem nejsou jen variace českých jídel, ale také několik položek z mezinárodní kuchyně, které překvapují svým kreativním nábojem.

Jedním z takových pokladů jsou mušle svatého Jakuba s kokosovým krémem, hoblinkami z foie gras a mandarinkovou pěnou. Rozkošná a barevně rozpustilá prezentace na břidlicové destičce nabízí rafinovanou explozi nejrůznějších chutí. A překvapivý je také čerstvě zauzený telecí tatarák s domácí majonézou s lanýžovým olejem, který překvapí lehce kouřovými tóny, jež zvýrazňují chuť syrového masa.

 

Vanilková kaše

V Mlýnci si hosté mohou objednat a la carte, ale většina volí již připravená degustační menu, která nabízejí tři průřezy uměním šéfkuchaře. První z nich, tedy měsíční degustační menu, představuje nové položky kuchyně, další je zaměřené na české speciality a poslední s názvem „to nejlepší z Mlýnce“ prezentuje signature pokrmy, mimo jiné již legendární telecí fillet mignon připravený jako klasický český řízek a podávaný s vlažným bramborovým salátem.

Šéfkuchař se nebojí experimentovat a má rád překvapivé a výrazné chuťové variace. Příkladem může být mořský vlk pečený na másle, jehož chuť umocňují osmažené kapary či šťáva z pečeného citrónu, jako příloha se navíc podává bramborová kaše ochucená vanilkou. Pokud si budete objednávat z menu, dvě posledně jmenovaná jídla stojí určitě za zkoušku.

Podívejte se na oblíbené suroviny šéfkuchaře:

Restaurace Mlýnec

 

Víkendové roasty

Další zajímavostí Mlýnce jsou pravidelné víkendové roasty. Roast je vlastně jakousi ideální kombinací klasického obědu a stále oblíbenějšího brunche a jeho hlavní výhodou je skutečnost, že jídlo není vystavené na bufetu, ale servíruje se přímo ke stolu a je tudíž vždy čerstvé.

Tradice roastů pochází z Velké Británie a také u nás si rychle získává své příznivce. Mezi tradiční pokrmy víkendových roastů v Mlýnci patří telecí kýta, zvěřina či krůtí prsa, ale také roastbeef a grilované ryby. Menu se mění každý týden, jako příloha slouží čerstvé saláty nebo pečené brambory a na závěr se podávají domácí dezerty. Cena na osobu činí 890 korun včetně alkoholických nápojů.

 

Moravská vína v kurzu

Zajímavý je také přístup k vínům. V Mlýnci totiž preferují moravské vinaře a vřele je doporučují jak zahraniční, tak i domácí klientele, která je často mile překvapena kvalitou tuzemského vína. A jaká vína tedy zkusit? Z bílých vín stojí za pozornost Rulandské šedé 2012 z vinařství Sedlák, které potěší svým komplexním projevem a je skvělou alternativou k „módnímu“ italskému Pinot grigiu. Hodí se ke všem bílým masům a samozřejmě k rybám.

Dalším klenotem z moravských vinic je Sauvignon 2012 od respektovaného vinaře Sůkala ze Slovácka, který představuje jeden z nejzajímavějších tuzemských sauvignonů a překvapuje příjemnou šťavnatostí, ovocností a krásně zabudovanou kyselinkou, díky níž má nevtíravě líbivou chuť ideální pro dlouhé pití. Pokud chcete vyzkoušet červené víno z Moravy, jednoznačnou volbou musí být Roučí 2007, elegantní Pinot Noir s lehkým přídavkem Svatovavřineckého z prestižního vinařství Stapleton and Springer.

Byznys a firemní klientela ocení reprezentativní prostředí se stálou kvalitou jídla a servisu. Výhodou je i značná variabilita prostoru, vhodná například pro větší večeře či party, s maximální kapacitou 270 osob.

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Marek Šáda

Ze které suroviny rád vaříte a proč?

Rád vařím z čerstvých surovin, které jsou pro kvalitní jídlo nezbytné. A doma si rád připravuji těstoviny.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Grilovaná ploutev z rejnoka v berlínské restauraci Fischers Fritz.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

V soukromí si rád odpočinu od složitějších jídel, takže mám rád jednoduchá, lidová jídla. Proto nepohrdnu dobrou hospodou s poctivým jídlem a dobrým pivem.

Související