Když budeme sledovat, kam míří nejlepší vědci s balíkem čerstvě získaných peněz, uděláme si pěkný obrázek o stavu evropské vědy. A jak to zatím vypadá? Vědci prchají z Itálie, jako magnet na cizince působí Velká Británie, ale i Estonsko. A nemělo by nás to překvapovat. Jih Evropy trápí ekonomické problémy, země jako Itálie, Španělsko nebo Portugalsko škrtají peníze právě vědcům.

Evropská výzkumná rada, která rozděluje prestižní granty, však měří všem stejným metrem. Nyní mohli vědci v přepočtu získat až 75 milionů korun na vytvoření vlastního týmu. Uspělo jich více než tři sta. A rozložení grantů leccos napoví.

Zabodovalo například 46 Italů, pouze dvacet z nich se však chystá bádat doma, ostatní zamíří do jiných zemí. Pro badatele z ciziny s balíkem peněz je naopak nejpřitažlivější Británie. Svůj tým si tam vytvoří 62 držitelů grantů, jen v 27 případech půjde o Brity. Atraktivní je také Švýcarsko a překvapivě i Estonsko. Je otázka, zde se k magnetům na vědce časem přiřadí i Česko.

Máme tady sice spoustu nových laboratoří a špičkových přístrojů, protože v Česku vyrostla za evropské peníze téměř padesátka nových výzkumných center. Jenže lidé zatím chybí. V nově postavených výzkumných centrech má pracovat celkem 3300 vědců, sehnat se jich podařilo něco přes 1700.

Cizinci do Česka sice přicházejí, ale rozhodně se zatím nedá mluvit masách. Mezi novými posilami je vědců ze zahraničí tak deset procent.

Dobře je na tom třeba Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) v Brně. Zatím získalo 278 vědců, z toho téměř čtyřicet cizinců. Jenže polovina zahraničních posil je ze Slovenska, což je ostatně typické i pro jiné laboratoře. Nechybí však ani tři Italové. Třeba je to začátek nového trendu. Další Italové totiž zamířili do energetického centra SUSEN nebo do superlaseru ELI. A další česká vědecká centra na čerstvé posily.


 

obalka Ekonom 92014Česko se rozhodlo, že se stane vědeckou velmocí. Otevírá nebo dokončuje vědecká centra a technologické parky, jejichž vybudování přijde na téměř 50 miliard korun. Výsledek? Je tu zatím polovina potřebných výzkumníků. Do výzkumných center by proto měly přijít tisíce badatelů z ciziny. Ty ale odrazuje přílišná byrokracie a nízké platy.

Více v hlavním tématu aktuálního Ekonomu.

Související