Ještě než v roce 2008 udeřila hypoteční krize, stalo se na trhu s komoditami něco zvláštního. Cena zlata stoupla od poloviny roku 2007 do léta 2008 o 50 procent, zatímco ropa vzrostla na dvojnásobek až k 150 dolarům za barel. O 120 procent stouply ceny pšenice a kukuřice, rýže přidala 140 procent a o 150 procent se zvýšila cena zemního plynu. Americké akcie přitom tou dobou nejenže přestaly růst, ale dokonce necelých 10 procent ztratily. Růst cen komodit následně ukončila až finanční krize, která smetla i cenu akcií.
Příčiny tohoto růstu jsou dodnes záhadou. Je pravděpodobné, že jej má na svědomí změna investičního klimatu, která se děla na finančních trzích. Akcie začaly být v roce 2007 drahé a dávalo smysl poohlédnout se po jiných příležitostech. Jednu z nich nabízel trh s komoditami. Zohledníme-li jeho malou hloubku, stačil jen mírný odklon kapitálu od akcií ke komoditám a cena mohla začít rapidně růst. Tato zkušenost je velmi důležitá, jelikož bychom něco podobného mohli zažít brzy znovu.
Komodity sice nejsou na první pohled tak lákavé jako v době růstu rozvíjejících se trhů v roce 2007. Na druhou stranu jsou ale zajímavé svou nízkou cenou. Zatímco americké akcie vzrostly od roku 2012 o 47 procent, komoditní index za stejnou dobu o pět procent klesl. V porovnání s akciemi jsou dnes komodity poměrně levné a je možná jen otázkou času, než se tento cenový rozdíl začne postupně uzavírat.
Stejně jako v letech 2007/2008 je zároveň i dnes cena akcií vysoká a existuje důvod, proč hledat příležitosti na jiném než akciovém trhu. Tím důvodem je měnová politika amerického Fedu a strach z jejího dalšího utahování.
Že se něco podobného možná děje již dnes, napoví letmý pohled na vývoj některých nejvíce obchodovaných komodit. Cena zlata a stříbra stoupla za poslední čtyři týdny o 7 a 14 procent, ropa se zemním plynem zdražily o 5 procent, obiloviny rostou o 6 až 10 procent a například káva vystoupala za jediný měsíc o téměř 40 procent.
O tom, jestli bude rok 2014 rokem komodit, samozřejmě napoví více až čas. Indicie z posledních několika týdnů však naznačují, že komodity letos před sebou mohou mít možná mnohem divočejší cestu, než byla ta, kterou se vydaly v roce 2012 a 2013.
Jaroslav Brychta
hlavní analytik X-Trade Brokers