Příští měsíc budou evropští státníci rozhodovat o budoucnosti energetiky, nejprve odpovědní ministři a o dva týdny později premiéři. Možná se dohodnou rychle, možná se pohádají a rozhodování se o několik měsíců protáhne.

S ohledem na nezkušenost nových českých ministrů, kteří se teprve seznamují se svým úřadem a nejsou zvyklí na zákeřný bruselský „eurospeak“, přináší Jadrný reaktor stručné objasnění toho, o co se právě teď na unijní úrovni hraje. V opojné atmosféře evropského bratrství se snadno může stát, že čeští politici odhlasují něco, čeho budou později litovat.

První cíl, nejméně sporný, se týká snížení emisí skleníkových plynů o 35 až 40 procent do roku 2030. Pokles je stanoven oproti roku 1990, což je z českého pohledu výhodné. Stačí dokončit transformaci plýtvavého a neefektivního socialistického hospodářství v moderní ekonomiku západního střihu a máme to v kapse. Nebude to snadné, ale zvládnutelné ano.


Druhý cíl je z českého pohledu rizikový. Navržený 27procentní podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energetických zdrojů v praxi znamená 45procentní podíl zelených energií na výrobě elektřiny, a to již v roce 2030. Pokud tento bláznivý nápad projde, můžeme na rozšiřování Temelína zapomenout. Místo toho bude vláda nucena vyhlásit akci „solární panel na každou střechu, větrník na každý kopec.“

Třetí cíl je také zralý na odmítnutí. Snižování energetické náročnosti v průmyslu i domácnostech má svou logiku, ale tlačit jej násilím s pomocí závazných procentuálních cílů? To snad musí být výsledek lobbování firem, pro něž „energetické úspory“ představují stále výnosnější byznys.

Právě druhý a zčásti i třetí cíl chce prosadit „zelená koalice“ vedená Německem, Rakouskem, Belgií a Dánskem. Pokud se zbývající evropské země nesjednotí a nepostaví na odpor, aktivní německý tábor jim nadiktuje, co mohou a co nesmí v energetice dělat.

Nejhorší na tom je, že ani porážka německého tábora nic pozitivního nepřinese. Kancléřka Angela Merkelová se již několikrát nechala slyšel, že na strategii Energiewende, tedy přechodu k téměř stoprocentní obnovitelné energetice, nic zásadního měnit nebude.

Související