"Přijedete jako policista na místo činu, tam bude ležet chlap s nožem v břiše, bude umírat a policista se zeptá, co se stalo. Chlap odpoví: ,Udělal mi to Novák.' A vzápětí vypustí duši. To chceme říct, že tohle ten policista nesmí říct před soudem? To už se fakt ten svět zbláznil, kdyby to nemělo platit," předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa si posteskl nad usnesením Nejvyššího soudu, podle něhož jsou svědectví policistů z místa činu bezcenná a nelze je brát jako důkaz u soudního líčení.

Seriál Absurdistán z minulého Kontextu pokračuje.

 

"Ministr Mládek odvolal šéfa CzechInvestu Mariána Piechu. Ministr Němeček odvolal šéfa Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ministr dopravy odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic Kočicu. Ministr vnitra odvolal kvůli policejnímu obvinění šéfa kontroly. Policejní prezident Petr Lessy skončí 28. února ve funkci."

Tolik personální svodka ze Strakovky a přidružených institucí od posledního vydání Ekonomu.

 

"Jsem degustátor rumových pralinek a pod vlivem alkoholu nejsem," zřejmě opilý řidič, který v Praze naboural tři auta, od nehody ujel, odmítl dechovou zkoušku i odběr krve a nepředložil ani zelenou kartu od vozu.

Oceňujeme originalitu výmluvy. Nicméně policie by si už konečně měla důrazně zjednat respekt podobných rádoby vtipálků.

 

"Třeba takový smažený sýr je pro cizince naprosto nepochopitelným jídlem. Poslušně to snědí, ale moc nadšeně se netváří," turistický průvodce, který provádí zahraniční návštěvníky nejen po skvostech pražské architektury, ale i české kuchyně.

Ani řada našinců tento chuťový masochismus některých českých strávníků nechápe.

 

"She began riding at age 11 and improved her skills on the slopes on her home mountain in Morava Pico, Czech Republic," psalo se ještě minulý týden v profilu české snowboardistky Šárky Pančochové na oficiálním webu olympijských her v Soči.

"Pi..." Co???

 

"Fuck the EU," vzkázala náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová v rozhovoru s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreym Pyattem. Záznam pak unikl na server YouTube.

Další vulgarita? Ten svět nám za poslední týden nějak zhrubl.

 

"MZV vítá bilaterální jednání prezidenta republiky Miloše Zemana s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem (Xi Jingping) v Soči jako potvrzení oboustranného zájmu o další prohloubení vzájemných vztahů. Letošní rok, kdy si společně připomeneme 65. výročí navázání diplomatických vztahů, je mimořádnou příležitostí pro posílení stabilní spolupráce vycházející z respektu, vzájemné úcty, rovného zacházení a oboustranné prospěšnosti..." oficiální "Prohlášení MZV ke schůzce prezidentů".

S údivem oznamujeme, že jde o prohlášení z února roku 2014.

 

"Chtěli jsme to vzít zkratkou, jenže nakonec to bylo ještě delší než normálně," hokejista Michal Barinka navigoval své kolegy na první trénink reprezentace v Soči.

"Pojedeme zkratkou. Je to sice delší, zato horší cesta," inspirovali se Machři z nároďáku.

 

"Nejdříve jsme čekali dvacet minut venku na mrazu a pak dvacet minut na šatnu. Ve VIP zóně jsme měli mít hostesku, ale nikdo si nás nevšímal. Chybělo i slíbené víno na stole. Když jsme konečně našli raut, byl snědený. Chybělo také čisté nádobí, lidé si skleničky umývali na toaletách," Ivana Jenerálová, která si za 1500 korun koupila VIP vstupenku na Tradiční ples na brněnském výstavišti.

Aneb žádná nuda v Brně.

 

"Ohromné maličkosti: malé kroky k velkým vztahům. Začal Národní týden manželství," titulek oficiální tiskové zprávy ministerstva práce a sociálních věcí.

Odpusťme si jízlivý komentář a pojďme rovnou k dobré zprávě na konec Kontextu: V roce 2012 (poslední dostupná data ČSÚ) bylo sice v Česku rozvedeno 26 402 manželství, nicméně úhrnná rozvodovost klesala už druhý rok v řadě. A to na 44,5 procenta (rok 2012) z rekordní hodnoty 50 procent (rok 2010).

Související