Varování ekonomů, že postupné tlumení "tisku" peněz americkým Fedem může mít letos výrazně negativní dopady na ceny akcií v rozvíjejících se ekonomikách, se potvrzuje. A to dokonce dříve, než mnozí očekávali. Země jako Turecko, Jihoafrická republika, Brazílie nebo Malajsie zažívají v posledních týdnech masivní odliv "horkých" peněz především západních investorů. Jen za první měsíc letošního roku odteklo podle americké analytické společnosti EPFR Global z rizikových trhů v Asii a Jižní Americe už přes 12 miliard dolarů.

 

Výsledkem této situace jsou prudce oslabující měny, které si ve zmiňovaných státech vynutily zásahy centrálních bank na jejich záchranu před ještě hlubšími propady, a zároveň klesání akciových indexů. Po Turecku, kde poklesy cen přišly s předstihem už během loňského podzimu kvůli politickým nepokojům, se rizikovými stávají i další dřívější ekonomické hvězdy. Horký kapitál totiž neudrželo ani zvyšování úrokových sazeb, které mělo investice v rozvíjejících se ekonomikách zatraktivnit.

 

Ve prospěch rozvíjejících se trhů příliš nehovoří ani výhled na další týdny a měsíce. Pokud bude Fed pokračovat v omezování podpory ekonomiky (oproti loňsku každý měsíc vydává za dluhopisy o 20 miliard dolarů nově "vytištěných" dolarů měsíčně méně), odliv kapitálu může pokračovat. Investoři totiž nebudou mít dostatek levných peněz pro investice v rozvíjejících se zemích a zároveň budou hledat výnosnější investice. Pro turecké, indonéské, brazilské či jihoafrické trhy by to nebyla dobrá zpráva. Ke zlepšení nepřispějí ani místní problémy, s nimiž se země potýkají.

 

Situace v rozvíjejících se ekonomikách může mít nepříznivé dopady také na Evropu. Podle Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb totiž finanční domy ze starého kontinentu půjčily subjektům v rozvíjejících se zemích celkem 3,4 bilionu dolarů. Otřesy se tak mohou přelít do evropského bankovního sektoru. Ten už nyní v zemích, jako jsou Španělsko nebo Itálie, řeší problémy s nesplácenými úvěry. Riziko je nejvyšší u šesti bank - španělských BBVA a Santander, rakouské Erste Bank, která je vlastníkem České spořitelny, italské UniCredit a britských HSBC a Standard Chartered. Právě ty na rozvíjejících se trzích půjčovaly nejvíce.

 

Vývoj turecké burzy

Související