Podle zjištění týdeníku Ekonom je jedním z nich i bývalý premiér a dnešní šéf Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Ten v obci Podveky na Kutnohorsku pořídil panely o výkonu 25 kilowattů. Licenci k provozování elektrárny získal 27. prosince loňského roku.

 

Kromě expremiéra lze mezi novými solárníky nalézt například firmy Sladovny Bernard, dm drogerie markt a Bohemia Interactive, Fyzikální ústav Akademie věd ČR, město Svitavy nebo římskokatolické farnosti ve Zlíně a Horšovském Týně.

 

Podnik Crystal Bohemia umístil na střechách továrních budov v Poděbradech dokonce 15 střešních solárních elektráren o celkovém výkonu 337 kilowattů. Stihl to doslova na poslední chvíli, licenci od Energetického regulačního úřadu získal až 30. prosince.

 

Státní podporu v podobě zvýhodněné výkupní ceny či zeleného bonusu mohl získat každý, kdo získal licenci a připojil malou solární elektrárnu o výkonu nejvýše 30 kilowattů k síti nejpozději do konce prosince.

 

Na fotovoltaické panely nainstalované letos již stát žádné finanční zvýhodnění neposkytuje. Naopak na lidi a firmy uvalil povinnost platit poplatek na obnovitelné zdroje i z výroby elektřiny pro vlastní potřebu. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace, která lobbuje za odstranění této zátěže, se letos investice do střešních solárních panelů nevyplatí.

 

Celkem se k dnešnímu dni na českém území nachází 26 244 solárních elektráren. Velkých solárních parků o výkonu přes 300 kilowattů je zhruba jeden tisíc, zbývajících 25 tisíc tvoří malé instalace umístěné hlavně na střechách domů, továren a komrečních budov.

Související