Michael Ruggier má k dispozici 20 milionů eur ročně, malý tým spolupracovníků a nevšední úkol - vyhledávat nové nápady, vynálezy a inovace, nejlépe z oboru energetiky, které by mohl finančně podpořit. S nápadem může přijít kdokoli. Nedávno takto jeho tým pomohl k naplnění ideje sedmnáctiletého Nizozemce na výrobu elektřiny z turbíny připevněné na kajtu, jakémsi velkém létajícím drakovi.
Podpory se dočká zhruba 10 projektů ročně. "Když se ukáže, že vynález funguje, jeho další využití stále náleží tomu, kdo s ním přišel. To nás asi dost odlišuje od různých fondů rizikového kapitálu. Náš zisk je v tom, že můžeme inovaci uplatnit v praxi, a mít tak náskok před konkurencí," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom. "Ať se mi ozvou i lidé z Česka," vyzývá Ruggier všechny majitele dobrých nápadů.
Sám o sobě říkáte, že máte "nejlepší práci na světě". Jak se to tak přihodí, že člověk takovou práci dostane?
Ve firmě Shell pracuji už 20 let a vždy jsem se věnoval novým technologiím a inovacím. A když se naskytla možnost stát se hlavou skupiny Game Changers, řekl jsem si, ty jo, to je jako dělané pro mě. Byl jsem v té době v Bruneji, kde jsem pomáhal zavádět novou technologii těžby. Odletěl jsem do Houstonu a teď už tu práci dělám skoro pět let.
Je pozice Game Changera něco speciálního, co jiné firmy nemají?
Myslím, že ano. Ale my si to nijak žárlivě nestřežíme. Naopak je tahle idea otevřena všem a kdokoli chce, ji může zkopírovat. Neděláme s tím žádné tajemství. Jde jen o to, aby firmy byly ochotné vyčlenit nějaký objem peněz. My na to máme 20 milionů eur ročně. Sami se svoji práci také snažíme pořád zlepšovat. Dříve jsme spíše čekali, kdo nám co nabídne, teď přidáváme na skautingu a aktivním vyhledávání zajímavých nápadů. Je nás na to deset. Pět ve Spojených státech, v Houstonu, a pět v Nizozemsku.
Shell je spojen s energetikou, s ropnými produkty, s těžbou. Znamená to, že se i vy soustředíte výhradně na zajímavé myšlenky a vynálezy z tohoto oboru, nebo máte širší záběr?
Je to jednoznačně energetika. Ale je jedno v jaké podobě, zda jde proti proudu, je nekonvenční, zelená, nebo zda jde o nápady spojené třeba s těžbou ropy či plynu. Osobně mám ale vášeň hlavně pro alternativní zdroje energie.
Příklady podpořených projektů:
Dinosaurus z gumy pro těžbu ropy
Dětská hračka, malý dinosaurus, který se po namočení do vody postupně zvětšuje, inspirovala vědce Erika Cornelissena k práci na materiálu, který podobnou vlastnost vykáže i v podmínkách enormního tlaku a teploty při těžbě ropy.
Jak se ropná pole vytěžují, přibývá do těžebního potrubí průsaků vody, jež se mísí s ropou. Nový materiál zamezuje pronikání vody do potrubí a prodlužuje životnost ropných polí. Shell odhaduje, že díky novému postupu za tři roky vytěžil o 1,5 milionu barelů ropy více.
Technologie se dnes běžně používá v celém ropném průmyslu. "Game Changer mou práci na projektu podpořil a umožnil jeho vznik až k první aplikaci," říká Erik Cornelissen.
Jak si zdarma vyrobit led
Marcela Verduyna idea na mrazení vody ve vysokých výškách napadla při cestě letadlem, kdy sledoval krystalky ledu na vnějším skle okénka. Nápad na balony se zásobníky vody, které poté, co v nich voda zmrzne, opět klesnou k zemi, představil na soutěži TEDx v Amsterodamu. Zaujal tím i Game Changery, kteří zdokonalení a realizaci jeho plánu podpořili. (Video ukazující, jak systém funguje, najdete na Ekonom.cz/led.)
Skalní magnetická rezonance
Manažer Shellu Matthias Appel i díky podpoře projektu Game Changer přišel na způsob, jak využít z medicíny známou magnetickou rezonanci k lepšímu pochopení toho, jak tekutiny prostupují horninami. "Díky tomu, že takto můžeme získat obraz tekutin v hornině, můžeme lépe pochopit celý proces vzniku uhlovodíků," vysvětluje Appel.
Drak na výrobu elektřiny
Větrné elektrárny s velkými listy turbín už ničím novým nejsou. Co když ale turbínu připevníme na velkého létajícího draka, takzvaný kajt? Nápad sedmnáctiletého mladíka se ukázal jako nosný. Náklady na výrobu i na instalaci jsou přitom podle Game Changerů minimální, nápad se už osvědčil v praxi a funguje.
Loď jako továrna
Další z podpořených nápadů projektem Game Changer pomohl ke vzniku technologií (takzvaných FLNG) umožňujících zkapalnění vytěženého zemního plynu přímo na lodích.
Tím se zrychluje cesta k zákazníkovi, nejsou zapotřebí žádné plynovody (dosud se ke zkapalnění plyn musí převážet do zařízení na pevnině), čímž se snižuje riziko dopadu na životní prostředí. Nové řešení umožňuje i těžbu v hůře dostupných oblastech.
"Tovární loď", 488 metrů dlouhá a 74 metrů široká, se již staví, první zkouškou v praxi má být těžba u západních břehů Austrálie.
- Velké tažení proti solárním baronům se zadrhlo. Proč?
- Měli by vlastníci zůstávat i dál v anonymitě?
- Kontroly jsou naprosto neúčinné. Co se bude dít dál?
Odpověď najdete aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.