Letošní rok bude ve znamení posilování růstu světové ekonomiky, což ovlivní i oblast investic. Z tradičních globálních ekonomik mají nejlépe nakročeno USA a Velká Británie. Růst eurozóny za nimi pak nejspíše bude i v letošním roce významně zaostávat. Dobré zprávy nehlásí ani Japonsko.

 

Přes podporu centrální banky a vládní reformy se nepodařilo nastartovat růst mezd, který by podpořil oživení spotřebitelské poptávky a růst firemních zisků. Japonsko tak nejspíše čeká další rok ekonomické stagnace.

 

Očekávané zrychlení růstu světové ekonomiky nahrává dalšímu růstu cen akcií, avšak pravděpodobně mírnějším tempem než v loňském roce a s pokračující rozkolísaností trhů. Předpokládaný rychlejší růst zisků amerických a britských firem favorizuje tamní akciové indexy před akciemi eurozóny.

 

Pro českého investora zvyšuje atraktivitu amerických a britských akcií i vysoká pravděpodobnost aktivní politiky ECB k oslabení eura. Obrana slabší koruny Českou národní bankou tak vytváří příležitost dodatečných kurzových zisků z dolarových a librových investic. Očekávané zrychlení světové ekonomiky by mělo přiživit investiční aktivitu a vytvořit podmínky pro příznivější výsledky německých strojírenských podniků.

 

Rok pravdy ale čeká bankovní sektor eurozóny - velká inventura bankovních aktiv může ukázat horší finanční zdraví některých finančních domů, než jaké dosud trh předpokládal. Nejistota obestírá hlavně italské a španělské banky.

 

Ekonomické prostředí je naopak méně příznivé pro dluhopisy. S postupným útlumem mimořádných opatření centrálních bank v USA a Velké Británii a s blížícím se okamžikem zvyšování úrokových sazeb dále porostou výnosy z dluhopisů a jejich ceny budou klesat.

 

A konečně, vystřízlivění ze zlatého opojení vrací zlato a ostatní komodity v investičním mixu tam, kam patří: mezi doplňková spekulativní aktiva. Pro komoditní investory hrají roli především jejich očekávání ve vývoji inflace a politiky centrálních bank. I přes předpokládané oživení růstu cen by ekonomické prostředí mělo zůstat dále nízkoinflační, což společně s očekávaným postupným zpřísňováním měnové politiky nevytváří podmínky pro razantní oživení cen komodit ve střednědobém horizontu.

 

Vojtěch Benda
hlavní analytik BH Securities

 

Vývoj akciového indexu S&P 500 v roce 2013

Související