Každý by mohl ročně získat 10 až 50 milionů korun. Celkově se má mezi vědce rozdělit minimálně miliarda korun.

 

Návrh na zřízení Českého vědecko-technologického institutu (CIST) předložila vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace. „Jde nám o to udržet v Česku dobré vědce, nebo je sem přilákat z ciziny,“ říká Tomáš Jungwirth, člen rady pro vědu a fyzik působící na Akademii věd a Nottinghamské univerzitě ve Velké Británii.

 

Nechystá se ale budování dalšího vědeckého komplexu. „Protože tady vyrůstá spousta nových laboratoří za evropské peníze, přikláníme k tomu, že jednotlivé týmy sdružené v institutu budou působit na stávajících vědeckých pracovištích,“ říká profesor Jungwirth. CIST tak bude znamenat především finanční podporu.

 

Nyní jde v Česku na vědu ze státního rozpočtu celkově asi 26 miliard ročně. Vládní Rada pro vědu, výzkum a inovace by chtěla pro CIST získal dodatečné peníze - minimálně miliardu korun ročně. Chce existenci institutu uzákonit, aby politici nemohli po čase z financování vycouvat. „Návrh zákona je sepsaný, do konce ledna čekáme na připomínky,“ říká Jungwirth.

 

Otázka však je, zda navýšení peněz na vědu projde Poslaneckou sněmovnou a Senátem, když vládne politika úspor. „Vždy lze škrtnout peníze někde jinde,“ vidí to nadějně Eva Syková, bioložka a zároveň senátorka za ČSSD.

 

Poslanec, předseda KDU-ČSL a kandidát na ministra pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek je mnohem opatrnější. „O záměru vím. Návrh zákona jsem ale zatím nečetl. Každopádně bude těžké prosadit navýšení peněz určených na vědu u ministra financí,“ říká Bělobrádek pro Ekonom. Upozorňuje také, že Česko musí především zaplatit chod center vybudovaných za evropské peníze. „K tomu jsme se zavázali,“ podotýká.

 

Jelikož bude mít Český vědecko-technologický institut podobu nadace, mohly by do něj časem „přisypat“ peníze i firmy. „Mnohé jsou ochotné vědu podpořit, neumí však posoudit, jaký výzkum je kvalitní. Takhle by to měly usnadněné,“ říká Jiří Málek, další člen rady, jenž působí na Univerzitě Pardubice. Týmy, které získají podporu, se budou v CIST pečlivě vybírat s pomocí světových odborníků. Málek věří, že peníze na vědu dají prostřednictvím nadace i velké firmy.

 

Podle sekretáře Jana Marka zřízení CIST bude i dobrým signálem pro investory. "Ukáže to, že Česko už není jen montovna,“ říká.

Související