České lidové moudro z titulku platí v životě, ve firmě i v realitě globální ekonomiky. Nejnověji to ukazuje příklad Německa. Především díky jeho šlapající ekonomice ještě stále existuje projekt zvaný eurozóna a Evropa se nezmítá v postkolapsových křečích. Přesto kupříkladu lidé Baracka Obamy se nechávají slyšet, že světové ekonomice výrobky Made in Germany škodí více než ty čínské. Přesto sama Evropská komise ústy předsedy Barrosa hrozí za exportní úspěchy Merkelové a spol. pokutou.

 

Kritika na adresu Němců začíná nabývat na síle. Měli by prý zdražit vlastní práci, místo volkswagenů a mercedesů nakupovat renaulty či citroëny, a vůbec! Co si to dovolují vyrábět, vyvážet a bohatnout? Místo toho, aby se nemocné ekonomiky Evropy inspirovaly německým úspěchem, volají tamní lídři po zpomalení německé hospodářské mašiny. Až příliš to připomíná jiné české moudro - to o sousedově koze. Více v analýze Jana Němce a v rozhovoru s jedním z nejvlivnějších ekonomů světa Hansem-Wernerem Sinnem. Ptal se Robert Břešťan.

 

Miliardář Richard Branson o letech do vesmíru. Nejvyšší šéfka IBM Virginia Romettyová o velkých datech. Herec Matt Damon o nedostatku čisté vody na planetě. Šéfkuchař a majitel jedné z nejlepších restaurací světa Noma René Redzepi o menu budoucnosti. Redaktor Ekonomu Josef Pravec o směřování české politiky. Ekonom Aleš Michl o tom, proč jsou asistentky v ohrožení a jaké další čtyři zásadní trendy nás v roce 2014 čekají. Šéfkomentátor Robert Břešťan o Andreji Babišovi a dalších byznysmenech, kteří hýbou českou politikou.

 

Celkem 116 stran o tom, jaký bude příští rok. To je ve velké zkratce ročenka The Economist "Svět 2014", kterou v licenci pro Českou republiku již popáté v řadě právě vydáváme. Předplatitelé ji našli přibalenou k čerstvému vydání. Ostatní zájemci ji mohou zakoupit za 129 korun ve všech dobrých trafikách.

 

Příjemné čtení přeje

Ondřej Neumann
šéfredaktor

obalka Ekonom 502013

Související