Doufejme, že se podle toho také začnou chovat státní úředníci a slova o maximální podpoře a vstřícnosti se projeví i při jednání s exportními podniky.
Při diskusích o podpoře exportu jsou slyšet různé strategie. Řeší se Česká exportní banka, EGAP, CzechInvest a další instituce, které stojí značné prostředky. Málokdo však na vrcholné politické úrovni prosazuje cestu mnohem jednodušší - totiž podporu přímých investic ze zemí BRICS. Je všeobecně známým faktem, že zejména u Číny má naše země výhodu dlouhodobých vztahů a právě Čína dnes disponuje značným množstvím finančních prostředků.
Nedávno jsem se dozvěděl, že čínský "mobilní" gigant Huawei (jehož výnosy v roce 2012 činily 35,4 miliardy dolarů) vybudoval obrovský výrobní podnik v Maďarsku. Tedy ne v České republice, od níž ho odradily především obrovské administrativní překážky. Inspirace se přitom nabízí. Jen namátkou: v sousedním Polsku funguje podpora pro čínské investory - takzvaný One-stop service, v Dánsku zase Red Carpet Program of Denmark. Oba programy zahrnují skvělý státní servis pro potenciální čínské (či BRICS) investory. Co konkrétně?
Pomoc investorům při vyhledávání vhodných investičních příležitostí - jsou na to vyčleněny speciální týmy. Zrychlené vyřizování dokumentací napříč ministerstvy. Existence přímé letecké linky Čína-investiční destinace a zpět. Multivíza pro čínské byznysmeny. Platnost čínských řidičských průkazů na území daného státu. Možná že by stálo za to usnadnit vstup investorům (nejen) ze zemí BRICS do naší země a setřít i často zbytečné obavy z jiné kultury a mentality. Dnešní globální tržní mechanismy totiž stojí na úplně jiných základech.
Ivor Poprach
Asociace exportérů