Důvodů růstu ceny virtuální měny je více. Jedním z nich je popularita bitcoinu v Číně. Například vyhledávač Baidu v něm nedávno umožnil platit za digitální hudbu. Virtuální měna navíc Číňanům umožňuje obejít omezení na převody peněz do zahraničí.
Kupování bitcoinů je spíše spekulací než investicí. Platí totiž, že čím více dolarů se na trh vrhne, tím výše se cena bitcoinu vyšplhá. Stejně tak ale může zítra spadnout o desítky procent.
A co role bitcoinu v měnovém systému? Nahradí jednou dolar? Často uváděnou výhodou této virtuální měny je, že nemá žádnou centrální banku, která by jí mohla natisknout neomezené množství. U papírových měn ale investoři vědí, na čem jsou. Fed a ECB možná dělají šílené kroky, ale chovají se relativně čitelně. Poptávka po bitcoinu je zřejmě z velké části motivovaná sázkami na další růst než potřebou alternativního prostředku směny. A jako nová globální měna se asi sotva ujme aktivum, jehož cena se může ze dne na den změnit o desítky procent.
Kromě ekonomických otázek jsou tu i prosté dětské nemoci. Uživatelům české internetové peněženky Bitcash nedávno hackeři všechny jejich bitcoiny ukradli a řada podobných případů se stala i v zahraničí. Na další slabinu poukázal (hodný) hacker a profesor na Cornellově univerzitě Emin Gün Sirer. Bitcoin funguje tak, že měnu může uživatel "těžit" za pomoci počítače, dokud celková "peněžní zásoba" nedosáhne předem stanovené hranice. V podstatě je to podobné hledání zlata: kopete v zemi, dokud je nenajdete. Sirer popsal teoretický způsob, jak by malá skupina těžařů mohla získat dominantní postavení, pokud nebude systém opraven.
Vyskytla se i konspirační teorie, že tvůrce měny vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto je ve skutečnosti z amerických tajných služeb. Digitální transakce, i když anonymní, se sledují snáze než platby v hotovosti.
Tedy: investovat do bitcoinu, nebo ne? Raději si kupte něco s dividendou, a pokud chcete adrenalin, jděte třeba skákat padákem.
Aleš Tůma
analytik společnosti Partners