Zakladatel Amazonu Jeff Bezos si během "kyberpondělí", relativně nového svátku elektronického konzumu, udělal skvělou reklamu představou sci-fi vize nedaleké budoucnosti (přištích pěti let), v níž budou zákazníkům doručovat menší zásilky až na zápraží droni, tedy robotická vznášedla.

 

A internet se ozval se sto a jedním důvodem, proč jeho představa není uskutečnitelná - od platné legislativy přes technické limity až po jednoduchou kalkulaci, že by takové řešení bylo neúměrně drahé.

 

Jak ale upozorňuje Chris Ziegler: "Dokonce ani já nedokážu spočítat počet nedostatků v Bezosově plánu na doručování zásilek drony, ale přesně takhle začínají všechny projekty s následně přerušeným vývojem: pochybnostmi." Přejeme proto Jeffu Bezosovi, aby vyřešil všechny technické, finanční a legislativní problémy, a těšíme se na první balík doručený leteckou poštou. Snad ho po cestě nesejmou prakem zloději.

 

Pokud se to Amazonu podaří, podle Aarona Levieho by tradičním dopravcům jako je UPS - o České poště radši ani nemluvě - mohl ujet vlak. "Začněte se učit, jak programovat drony," doporučuje jim. A UPS se tím patrně řídí.


 

Droni s logem Amazonu ale nejsou jedinou revoluční novinkou, která byla představena v uplynulém týdnu. Alen Woodward z Univerzity v Surrey odkazuje zprávu o vývoji robotů vytištěných na 3D tiskárně. To nejzajímavější ale najdete uvnitř, bude je totiž pohánět lidská moč... Máme se na co těšit. V našem pivním národě bude vždycky "paliva" dost. A třeba se jednou staneme i významnými exportéry.


 

V Česku se zatím slídí po uživatelích nelegálního softwaru. "Obsílku" samosprávám a zdravotnickým zařízením posílá protipirátská organizace BSA. Jak ale píše David Slížek na Lupě, jako organizace, která má nějaké donucovací nástroje, se skutečně jenom tváří.


 

Daleko výbušnější (doslova) je status amerického webu Wired. Zveřejnil ukázky zbraní, které se dají vyrobit z věcí, jež si můžete koupit přímo na letišti. Článek zvedl vlnu nevole mezi čtenáři. Velká část z nich ale místo strachu z teroristického útoku vyjádřila obavu, že se v letištních krámcích přestane prodávat Red Bull.


 

Související