Zakladatel Amazonu Jeff Bezos si během "kyberpondělí", relativně nového svátku elektronického konzumu, udělal skvělou reklamu představou sci-fi vize nedaleké budoucnosti (přištích pěti let), v níž budou zákazníkům doručovat menší zásilky až na zápraží droni, tedy robotická vznášedla.
A internet se ozval se sto a jedním důvodem, proč jeho představa není uskutečnitelná - od platné legislativy přes technické limity až po jednoduchou kalkulaci, že by takové řešení bylo neúměrně drahé.
Jak ale upozorňuje Chris Ziegler: "Dokonce ani já nedokážu spočítat počet nedostatků v Bezosově plánu na doručování zásilek drony, ale přesně takhle začínají všechny projekty s následně přerušeným vývojem: pochybnostmi." Přejeme proto Jeffu Bezosovi, aby vyřešil všechny technické, finanční a legislativní problémy, a těšíme se na první balík doručený leteckou poštou. Snad ho po cestě nesejmou prakem zloději.
I can't even count
the number of flaws in bezos' drone delivery plan, but that's
how all disruptions start: doubt. http://t.co/UKT3bOmN0y
—
Chris Ziegler (@zpower) December
2, 2013
Pokud se to Amazonu podaří, podle Aarona Levieho by tradičním dopravcům jako je UPS - o České poště radši ani nemluvě - mohl ujet vlak. "Začněte se učit, jak programovat drony," doporučuje jim. A UPS se tím patrně řídí.
If you work for UPS,
start learning how to program drones *now*.
— Aaron Levie
(@levie) December
2, 2013
Droni s logem Amazonu ale nejsou jedinou revoluční novinkou, která byla představena v uplynulém týdnu. Alen Woodward z Univerzity v Surrey odkazuje zprávu o vývoji robotů vytištěných na 3D tiskárně. To nejzajímavější ale najdete uvnitř, bude je totiž pohánět lidská moč... Máme se na co těšit. V našem pivním národě bude vždycky "paliva" dost. A třeba se jednou staneme i významnými exportéry.
Urine powered, 3d
printable robots http://t.co/QWx3ITQSs4 whatever
next?
— Alan Woodward (@ProfWoodward) Nov
ember 27, 2013
V Česku se zatím slídí po uživatelích nelegálního softwaru. "Obsílku" samosprávám a zdravotnickým zařízením posílá protipirátská organizace BSA. Jak ale píše David Slížek na Lupě, jako organizace, která má nějaké donucovací nástroje, se skutečně jenom tváří.
@MladafrontaE15 šíří poplašnou zprávu: http://t.co/axfDbwNAeY úřady si NEMUSÍ zkontrolovat software. BSA není zákon ani soud.
— Michael Hovorka (@hlasatel) December 2, 2013
Daleko výbušnější (doslova) je status amerického webu Wired. Zveřejnil ukázky zbraní, které se dají vyrobit z věcí, jež si můžete koupit přímo na letišti. Článek zvedl vlnu nevole mezi čtenáři. Velká část z nich ale místo strachu z teroristického útoku vyjádřila obavu, že se v letištních krámcích přestane prodávat Red Bull.
10 Guns, Bombs, and
Weapons You Can Build at the Airport: Evan Booth wondered if it was
possible for terrorist... http://t.co/KK1VnzJGQ5
—
Wired Top Stories (@WiredFeed) Decemb
er 2, 2013