Jak vypadá scéna start-upů v České republice? Jak jsme na tom v porovnání se zahraničím?

Ještě tak před dvěma, třemi lety se o start-upové scéně příliš nemluvilo a nebyla vidět. Teď už vidět je, možná někdy až příliš. Kdybych to měl stručně shrnout, tak jsme na tom lépe než Poláci, ale hůře než třeba Maďaři.

 

Co vlastně určuje rozvinutost start-upového trhu?

Pro mě jako investora je charakterizována počtem a aktivitou start-upů. Český trh se zatím pořád ještě probouzí, ve školské terminologii bych použil termín mateřská školka.

 

Příklady táhnou. Po čem dnes pokukují kluci, kteří startují své firmy?

Úspěšných start-upů je v Česku celá řada. Těmi nejviditelnějšími jsou pravděpodobně antivirové úspěchy Avast, AVG. Máme tady Romana Staňka, kterému se povedlo úspěšně rozjet a prodat už tři start-upové společnosti. Adastra Honzy Červinky v oblasti business intelligence. Pořád však v té intenzitě samozřejmě nedosahujeme ani úrovně Německa, natož Británie nebo Ameriky.

 

Česká vláda založila takzvaný seet fond, ve kterém má být přes 50 milionů eur a má investovat do začínajících firem. Jak tuto aktivitu hodnotíte?

Mohli bychom samozřejmě říci, že je to pro nás potenciální konkurence, a z tohoto pohledu by mi někdo mohl podsouvat, že při jakékoli kritice se jí akorát bojíme. Ale věřte, že přestože jsem velmi kritický vůči seet fondu, tak se ho nebojím coby konkurence. Ta konkurence v oblasti investování do mladých firem by podle mého názoru byla velmi užitečná. Bojím se ho spíše jako něčeho, co by mohlo trh výrazně pokazit. Nejsem velkým příznivcem toho, aby stát aktivně dělal příliš věcí. Mám pocit, že státní úředník je z principu spíše nekompetentní. A tudíž od začátku patřím k nejhlasitějším kritikům tohoto projektu.

 

A měl by se stát na podpoře mladých ambiciózních firem vůbec podílet?

Myslím, že pro stát by při podpoře start-upů nebo začátku podnikání nějaký prostor byl. Osobně si myslím, že by ta podpora měla být spíše pasivnější.

 

Budu proti vám sedět jako úspěšný majitel start-upu, který již, dejme tomu, dva roky funguje, a budu chtít investici. Na co se mě budete ptát? Kde jsou ty body, které rozhodují o tom, jestli do mého start-upu půjdete?

V Credo Ventures vidíme asi tak 350 projektů ročně, tedy průměrně jeden denně. Z té frekvence vyplývá, že nutnou, nikoli ovšem postačující podmínkou je, abyste mě v první minutě zaujal natolik, že si spolu budeme povídat dále. První dojem je bezesporu velmi důležitá záležitost.

 

Kolik start-upů přežije prvních pět let?

My se obvykle rozhodneme investovat asi tak do jednoho procenta projektů, které vidíme. A z tohoto jednoho procenta dlouhodobě statisticky vychází, že zhruba jeden projekt z deseti uspěje. To znamená, že asi tak promile ze start-upů nakonec nějakým způsobem uspěje. Z toho vyplývá, že ten odpad je značný.

 

Poslechněte si celý rozhovor:

 

 

Studio Zet

Projekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.

 

Související