Úspěšné firmy

Seriál Příběhy úspěšných firem je společným projektem Ekonomu a agentury CzechInvest.

Izraelec Doron Schulz už druhým rokem rozjíždí podnikání v Česku. V pražském Business Parku Košíře založil společnost Summit Advanced Systems, která vyvíjí a vyrábí balony, jimiž kamerami dokážou monitorovat dění na zemi. Zatím zaměstnává tři lidi a tvrdí, že výrobky, které podle jeho představ vyvinuli čeští inženýři, najdou odbyt v Evropě, ve Spojených státech amerických i jinde ve světě. Zeptáte-li se ho, proč si zvolil za sídlo firmy Česko, když čeští majitelé stěhují centrály svých firem do Nizozemska, Švýcarska i mnohem dále, vůbec položenou otázku nechápe. Jemu totiž přijde Praha jako ideální místo pro byznys.

 

 

"Neznám nikoho, komu by vadilo, že náš produkt budeme vyrábět v Česku," tvrdí Doron Schulz. "Nabízíme systém, kterého se budou prodávat kusy, a je jedno, kde sídlíme a vyrábíme," míní.

 

Samozřejmě zmiňuje, že je tu levnější pracovní síla než jinde v západní Evropě. A pak především chválí českou strojírenskou tradici, která je prý ideální pro výrobu i vymýšlení prototypů. "V Německu je technické zázemí podobné jako v Česku, ale pracovní síla dražší a neradi tam, stejně jako třeba ve Francii, hovoří anglicky. Tady se bez problémů domluvím. V Nizozemsku se zase dorozumím, ale není tam potřebné zázemí firem jako v Česku," vysvětluje Izraelec Schulz. "Tady existuje řada firem, které vyrábějí kvalitní materiál i komponenty, konkurují si, takže lze získat výborné zboží za dobrou cenu."

Schulz přiznává i to, že při rozhodování o umístění firmy sehrály zčásti roli i jeho české kořeny po dědečkovi. Proto má jak izraelské, tak i české občanství. Jeho prarodiče ve čtyřicátých letech Československo navždy opustili, rodinnou historii ale nechce příliš rozebírat. "Vztah mé rodiny k této zemi nebyl pro umístění byznysu určující, jen mé rozhodnutí trochu podpořil," říká čtyřiatřicetiletý Izraelec, který za byznysem v Praze dojíždí dvakrát měsíčně tak na čtyři dny.

 

"Astrum" pro policii, armádu i sportovní akce

Jak Schulz přišel na nápad s balonem? Přemítal, jak efektivně monitorovat dění na zemi. Obvykle se k tomu používá vrtulník s kamerou. To je ale složitější i finančně mnohem náročnější než při použití balonu. Nápad měl, ale potřeboval doladit know-how a samozřejmě vyrobit i prototyp, který by mohl nabízet zájemcům. A právě v tom mu vyšla sázka na Česko. Zaměstnal hned dva třicátníky, kteří se rozhodli dovést myšlenku nového zaměstnavatele do úspěšného konce.

 

Jedním z nich je Jan Vavřík, absolvent ČVUT, který si už zkusil po škole samostatně podnikat a kvůli klesajícím zakázkám se rozhodl stát se přece jenom zaměstnancem "Hledal jsem pozici, kde bych byl hodně samostatný. Tady si mohu zadání dotvořit sám. To mi vyhovuje," přiznává Vavřík. "Rozhodla nabídka slušného výdělku, vylepšení angličtiny a hlavně možnost vlastního tvůrčího řešení."

 

Vypadá to, že se se svým zaměstnavatelem dokonale doplňují. Doron Schulz má představu, co by se mohlo ve světě prodat, a je natolik dobrý obchodník, že ví, jak prodávat. A Vavřík, kterému chybí obchodní zdatnost, zase dokáže nápad technicky domyslet a realizovat do nejmenších detailů.

 

Díky spolupráci vzniklo zařízení nazvané Astrum, které monitoruje dění na zemi pomocí balonu. Využívat je může policie, armáda i třeba organizátoři sportovních akcí.

 

"Na celou Jizerskou padesátku by náš jeden systém nestačil, ale pro sportovní akce na menší ploše je ideální," usmívá se Schulz. Rádius sledování se různí podle kamery, pohybuje se od kruhu o poloměru čtyř kilometrů až po dvacet kilometrů. Lze sledovat i to, co se děje na moři kolem válečné lodi a podobně. Na jedno napuštění vydrží balon monitorovat sedm dní. Pak stačí půlhodinka k dalšímu vyslání na misi.

 

Prototyp už je hotový a skládá se hned z několika komponentů. Například startovací vozík, který lze upevnit na automobil, obsahuje zařízení pro napuštění balonu heliem a následné vypuštění do vzduchu. Nechybí ani naviják s lankem, kterým vede elektrické napájení, a optická vlákna pro přenos informací ze zařízení zavěšeného pod balonem. To obsahuje kameru s elektronikou zpracovávající data a snímané informace, které pak na zemi vyhodnocuje pozemní kontrolní stanice.

 

Cena celého systému se liší podle vybavení, příslušenství a hlavně kvality kamery. Pohybuje se od 300 tisíc až po 800 tisíc amerických dolarů, může tedy stát přes 15 milionů korun. Systém si pravděpodobně nebudou kupovat soukromníci, ale třeba policie, armáda, tedy vládní orgány. "Je to běh na dlouhou trať," míní Schulz. "Už jsme Astrum prezentovali třeba v Brazílii, na vojenském veletrhu v Brně budilo zájem zahraničních účastníků. A domluvené už mám prezentace i mimo Evropu. Vypadá to velice slibně," tvrdí izraelský byznysmen. V příštím roce se hodlá zaměřit na Evropu a věří, že výsledky se brzy dostaví.

 

V Česku je kvalitní školství i veřejná doprava, říká Schulz

Když přijel Doron Schulz na sklonku roku 2011 do Česka, nikoho tu neznal, prakticky ani nevěděl, na koho se obrátit. Doporučením a kontakty sice nešetřila izraelsko-česká a česko-izraelská obchodní komora, ale nejvíce prý pomohla státní agentura CzechInvest.

 

"Lidé z agentury pro mě byli spojovacím můstkem na banky, na firmy, které pro nás budou vyrábět, i na potenciální klienty. Pomohli mě nasměrovat na správné lidi," uvádí Schulz. Czech-Invest je podle něho dobrým styčným pomocníkem pro cizince, kteří chtějí v Česku podnikat a vytvořit pracovní místa. "Nikdy mě nenechali na holičkách, pomohli s maličkostmi i třeba s administrativními záležitostmi," vypráví.

 

CzechInvest nabízí investorům podporu v rámci takzvaných aftercare služeb při expanzi na tuzemské trhy. Jde hlavně o pomoc při komunikaci s úřady, vysokými školami či bankami. "Firma Summit Advanced Systems se na nás obrátila s dotazem ohledně financování projektu prostřednictvím úvěru. V rámci zmiňovaných služeb jsme společnost informovali o českých podmínkách pro tento typ financování a domluvili jí schůzky se zástupci bank, které úvěry na podnikatelské záměry tohoto typu poskytují," uvedla projektová manažerka Jana Fedorčáková z agentury CzechInvest.

 

Více informací na www.czechinvest.org

Související