Jiří Borovička s kolegy zmapoval dráhu obřího asteroidu, který na začátku roku vyděsil ruský Čeljabinsk. Biolog Petr Svoboda přišel s novým pohledem na evoluci, tedy na její malou část.

 

V únoru explodoval nad ruským Čeljabinskem obří asteroid. Šlo o děsivé divadlo, tlaková vlna rozbíjela okna v širokém okolí. Řada lidí pořídila videa zachycující výbuch. Právě ta pomohla českým astronomům při výpočtech. „Vědci použili videa z YouTube ke studiu Čeljabinského asteroidu. Podívejte se na video!,“ hlásí časopis Nature. Právě v něm vyšla ve čtvrtek studie, jejímž hlavním autorem je Jiří Borovička z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Asteroid byl téměř 20 metrů velký a vážil 12 tisíc tun, vyplývá z další práce otištěné nyní v Nature, za níž stojí kanadský tým.

 

 

 

Nový pohled na evoluci nyní zveřejnil časopis Cell. Český vědec Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR popsal s kolegy u myší prastarý imunitní mechanismus. Jde zjednodušeně řečeno o kuriózní evoluční událost, která zásadně změnila regulaci genů v myších vajíčkách. Češi nyní zkoušejí, zda a jak se může tento mechanismus promítnout do chování moderního imunitního systému. Jejich poznatky se možná uplatní při léčbě některých virových onemocnění. Slova obdivu přicházela z různých koutů světa, i přes Twitter. „Gratuluju Petru Svobodovi z Ústavu molekulární genetiky v Praze k článku o genu Dicer v myších oocytech,“ píše Pavel Tomancak, vývojový biolog působící na Ústavu Maxe Plancka v Drážďanech.

 

 

 

Týden vědy a techniky je v nejlepším, tedy v půlce. Navštěvovat přednášky a prohlížet si laboratoře především na Akademii věd ČR, která akci pořádá, můžete ještě do 15. listopadu. Týden vědy totiž ve skutečnosti trvá 15 dní. Pokud ani tak nemáte čas přijít osobně, můžete české vědce nenápadně pozorovat z pohodlí domova. „Nestíháte přijít na přednášky festivalu Týden vědy a techniky? Sledujte je online s Lenovem,“ láká zájemce technologická firma.

 

 

 

A kdyby vám český Týden vědy nestačil, můžete bořit zdi laboratoří v Německu. Konference Falling Walls, která nyní probíhá v Berlíně, má pomoci propojit vědce a společnost. „Téměř připraveni na finále konference 2013,“ uvádí její twitterový účet. Špičkové vědce v akci můžete sledovat živě.

 

 

 

Související