Zhodnotí situaci v terénu a navrhnou kompletní systém stravování školních dětí a zajištění dodávek jídel do nemocnic. Ten bude zahrnovat centrální kuchyně, zajištění rozvozu jídel i závěrečný každodenní svoz a likvidaci bioodpadu. To jsou úkoly, které nyní řeší česká firma Multi-Invent, jež je součásti skupiny Multi-group, na palestinských územích. "Předpokládáme celkový objem zakázky okolo 100 milionů korun," říká Martin Vaško, jednatel společnosti Multi-Invent, jež se specializuje na vybavování gastronomických provozů. Na zakázce se má podílet také firma Abner z Moravské Třebové, která by dodávala takzvané tablety, plastové nádoby a dopravní vozíky pro transport a uchovávání jídel.
Vyjednávání s palestinskou stranou začala zhruba před půlrokem. Josef Doležel, předseda představenstva a ředitel společnosti Abner předpokládá, že by se projekt mohl v praxi rozjet za několik měsíců. "Přihlížíme ke klimatickým podmínkám, stravovacím zvyklostem a tamním tradicím," popisuje Doležel. Firmy musejí podle jeho slov respektovat také administrativní omezení vyplývající z izraelsko-palestinských vztahů. "Narážíme na jazykovou bariéru, jednání v arabštině jsou kvůli tlumočení pomalejší," říká Martin Vaško. Při jednáních lze využít také angličtinu, kterou Palestinci i zástupci českých firem velmi dobře ovládají. "Pokud však chcete porozumět všemu do detailů, je lepší najmout si místní tlumočníky," doporučuje Vít Kraus, předseda představenstva poradenské společnosti T.E.F. Group, která kontakt Čechů a Palestinců zprostředkovává.
I další české firmy jednají o spolupráci s palestinskou samosprávou. "Byli jsme tradičním partnerem této oblasti a nevidím důvod, proč se tam nevrátit," podotýká Vít Kraus. O zakázky se tam nyní podle jeho slov uchází asi dvacet českých firem. "Ve hře je třeba také rekultivace Šalamounových jezer. Uvažuje se o jejich vyčištění, aby mohla sloužit jako zdroj pitné vody," upozorňuje Kraus. V minulosti jezera zásobovala pitnou vodou malou oblast, nyní jsou znečištěná.
Na palestinská území tečou peníze z EU, Spojených států a lokalitu podporuje i arabský svět, takže spolupráce může být pro české firmy velmi atraktivní. Žádaní jsou hlavně specialisté na odpadové a vodní hospodářství nebo zpracování a skladování potravin. Ostatně i další evropské státy vnímají palestinská území jako velmi zajímavý trh. "Překvapilo mě, jak velké investice z celého světa do oblasti směřují," přiznává Martin Vaško.