Seriál Příběhy úspěšných firem je společným projektem Ekonomu a agentury CzechInvest.
CzechInvest spravuje unikátní databázi českých dodavatelů. Hledat v ní obchodní partnery může každý, je volně přístupná na webu agentury. Firmy z databáze CzechInvest rovněž nabízí investorům, kteří v ČR realizují své projekty, nebo zahraničním firmám, které o to požádají. Tak získala svého obchodního partnera i společnost ME-Metal Economic.
Více informací na: www.czechinvest.org
Švýcarsko je zemí hodinek, respektive přesnosti a preciznosti. Tamnímu přesnému a jemnému strojírenství se dokázala vyrovnat nenápadná firma ME-Metal Economic ležící poblíže Března na Chomutovsku. Její strojírenské produkty míří z 99 procent na export, naprostá většina právě do Švýcarska, zbytek - zhruba 30 procent - do Německa.
"Dostat se do Švýcarska je velmi těžké. Jakmile tam ovšem získáte dobré reference a někdo vás doporučí, tak máte vyhráno, protože Švýcaři na to hodně dají," míní Reinhard Ciepluch, majitel strojírenské společnosti ME-Metal Economic.
Se švýcarskými firmami spolupracuje už více než deset let, takže z vlastní zkušenosti ví, jak náročný je tamní trh. Certifikáty ISO vydané v Česku tamní partneři příliš neuznávají. Vytvářejí si vlastní hodnocení na základě kvality doručeného zboží, dodržení termínů a poskytovaného servisu. I proto jsou zaměstnanci firmy ME zvyklí, že na zavolání vyrazí třeba i v noci, aby zajistili potřebnou opravu či dodali nové díly.
"Jsme i ve vzdálenosti 700 kilometrů rychlejší a pružnější než švýcarské firmy," tvrdí Ciepluch. S úsměvem líčí i takové maličkosti, jako že nepřichází v úvahu, aby se zahraniční klient do firmy nedotelefonoval. "To už by byl problém. Byli bychom z jejich pohledu nespolehlivá firma," míní.
Zároveň také nepřichází v úvahu nedodržet termín. Na takovou chybu by prý dodavatel doplatil ztrátou kreditu a dalších šancí na kontrakty. "Švýcaři jsou nároční partneři, ale také spolehliví. A netlačí tolik na cenu, nechávají nás žít," dodává Ciepluch. Není neobvyklé, že sjednaná cena platí i třeba tři roky, zatímco u jiných zahraničních firem dochází k vyjednávání o nižší ceně během jednoho roku i několikrát.
A samozřejmě - je pravda, že čeští dodavatelé jsou na rozdíl od švýcarských firem o 20 až 30 procent levnější.
Fajnová a designová práce pro farmaceuty
ME-Metal Economic se zabývá strojním obráběním, a to jak na CNC strojích, tak i klasickým obráběním kovů a plastů. Zaměřuje se také na speciální tepelnou úpravu a povrchové zpracování materiálů. Konkrétně na zakázku vyrábí díly využitelné při stavbě linek na balení a plnění léků či třeba ventily do elektráren. Její produkty tak lze najít především ve farmaceutickém průmyslu, v potravinářství, energetice, letectví. "Tedy všude tam, kde se vyžaduje vysoká přesnost," uvádí majitel firmy. Polovina vyrobených dílů v ME je určena pro farmaceutické odvětví, které Ciepluch považuje za velice stabilní trh. Dokonce i v době krize nezaznamenal pokles. "Určitě je to lepší trh než automobilový. A hlavně je to fajnová, přesná, designová práce, ve které máme know-how a letitou zkušenost," míní Ceipluch.
Proto nepřekvapí, že právě do této oblasti míří i podpora zprostředkovaná agenturou CzechInvest. V rámci programu Podpory mezinárodní technologické spolupráce finančně pomůže i ME. Firma dostane přes čtyři miliony korun na technologickou spolupráci se švýcarským partnerem při inovaci modulární balicí linky na plnění a balení léků.
"Snaha majitele pana Cieplucha přetvořit bývalou traktorovou stanici ve strojírenskou firmu je obdivuhodná. Díky spolupráci s předními švýcarskými firmami je ale na dobré cestě," tvrdí Pavel Chovanec, vedoucí oddělení rozvoje dodavatelů CzechInvestu.
Zmiňovaný projekt mezinárodní technologické spolupráce se konkrétně týká švýcarské firmy Dividella, která vyvíjí a vyrábí stroje pro balení farmaceutických produktů. Zaměstnává 120 lidí a dodává linky většině významných nadnárodních farmaceutických společností. V současné době nabízí třeba linky, které nejsou jen jednoúčelové, ale dají se jednoduše přestavět. V ME tak vyrábějí díly na linky Dividelly, na nichž lze balit pilulky do lahviček a poté do krabiček, nebo malých plastových plat. Takové balicí linky musejí být snadno opravitelné a vyrobené ze speciálních kovů i plastů s náročnou povrchovou úpravou.
"Obvykle spolupracujeme tak, že nám z Dividelly či jiné kooperující firmy pošlou výkres nové linky, a my jednotlivé díly do linky nejenom vyrobíme, ale někdy také technologicky dořešíme. Montáž u zákazníka pak už provádí Dividella," vysvětluje Ciepluch s tím, že i ME-Metal Economic se podílí na neustálém vývoji oboru.
ME-Metal Economic spolupracuje odhadem se 40 společnostmi, Dividella patří mezi dvanáctku stálých partnerů. Podle Cieplucha preferuje výrobu dílů s vysokou přidanou hodnotou, tak aby se zisk pohyboval mezi 10 až 12 procenty. Drží se hesla, které má firma ve svém názvu. Economic totiž znamená, že se společnost bude chovat ekonomicky, a metal - to už je jasně spojené s kovem. Pojmenování firmy vzniklo v roce 1994, kdy Reinhard Ciepluch firmu založil. Tehdy ještě s německým partnerem Friedrichem Mayerem, který ho k podnikání přivedl a posléze nechal podnikat samostatně. Ciepluch na začátku devadesátých let vykonával dobře placenou vedoucí funkci ve Válcovnách trub v Chomutově, kde ho německý byznysmen objevil. Líbilo se mu, že umí dobře německy, v profesi se vyzná, má na svém kontě několik zlepšováků a je organizačně schopný. Samozřejmě napomohlo také to, že Ciepluch v té době pošilhával po osamostatnění.
"Jsem podnikavý typ, táhlo mě to udělat se pro sebe," vzpomíná Ciepluch. Sehnal lidi a prostory v už vzpomínané bývalé strojní a traktorové stanici a Mayer dodal nové stroje. K první hale postupně přibyly další, jejichž celková rekonstrukce přišla na skoro 20 milionů korun. V současné době má ME-Metal Economic k dispozici jednu montážní a pět výrobních hal, celkem 1500 metrů čtverečních.
Majitel prodal i dům, aby měl na lepší stroje
V halách firmy stojí především velice drahé CNC stroje. Mimochodem největší obnovu těchto "mašin" realizoval v době krize v roce 2009 až 2010. Prodával staré zařízení a kupoval nové, přestože i jeho firma recesi pocítila. Ceny ale byly tak výhodné, že prodal i soukromý majetek včetně domu, aby sehnal na investice prostředky. "Například v Miláně jsem koupil stroj za 320 tisíc eur, přičemž obvyklá prodejní cena byla 540 tisíc," vzpomíná Ciepluch.
Ve firmě pracuje 80 lidí. Nedělí se na vývojáře, programátory a obsluhu strojů. Všichni dělají všechno. Jako by si Reinhard Ciepluch vyhledával lidi podobného ražení, jako je on sám. Ne žádné znuděné zaměstnance, ale podnikavce s tahem na bránu. Sám je vyučený soustružník, poté vystudoval střední a vysokou strojní školu, takže ho hned tak někdo nemůže profesně obalamutit. "Nebál bych se ani dnes postavit se ke stroji," tvrdí.
"Chci dělat složitější díly, jít dopředu, dělat pěkné věci," uvádí Ciepluch. I když před téměř 20 lety zase takovým vizionářem nebyl. "Nikdy jsem si nepředstavoval, že budu mít tak velikou firmu. Nikdy jsem nevěřil, že vyděláme za rok přes 100 milionů korun. Ale že bych byl za vodou? To nejste nikdy, proto je třeba neustále inovovat," tvrdí Reinhard Ciepluch, vlastník ME-Metal Economic.