Finská technologická firma Nokia, která se ještě před několika měsíci pohybovala na pokraji bankrotu, zažívá v současnosti takřka mytické povstání z popela. Ceny jejích akcií se od počátku září zvýšily o úžasných 90 procent na úrovně naposledy zaznamenané v květnu 2011. Důvodem nadšení investorů je zbavení se ztrátové divize výroby mobilních telefonů. Tu v září převzal americký technologický gigant Microsoft.
Nokia se v současnosti zaměřuje na rozvíjení podnikání ve výrobě zařízení pro komunikační sítě, což je stále lukrativní technologická oblast. Firma taktéž pokračuje v redukci nákladů. V posledních letech mimo jiné propustila více než 21 tisíc lidí. Tato drastická opatření se ale pomalu začínají vyplácet. Ve třetím čtvrtletí dosáhla Nokia provozní marži na úrovni 16 procent, což je dvojnásobek oproti předchozím třem měsícům. Čistá ztráta se oproti stejnému období minulého roku zmenšila z 959 na 91 milionů eur. Na druhé straně negativní je meziroční pokles tržeb v klíčové divizi komunikačních sítí o 26 procent.
Kolem Nokie krouží momentálně finanční žraloci. Významný hedgeový fond Third Point LLC, který je známý aktivistickým přístupem ke svým investicím, zvýšil svůj podíl ve firmě na blíže nespecifikovanou úroveň. Manažeři fondu se pravděpodobně budou snažit, aby Nokia vyplatila většinu z peněz utržených od Microsoftu ve formě mimořádné dividendy. Nokia by po ukončení odprodeje divize mobilních telefonů mohla mít v prvním čtvrtletí 2014 na svých účtech až čtrnáct miliard eur, což by odpovídalo více než polovině současné tržní kapitalizace firmy.
Third Point má mimo jiné relativně velké podíly ve společnostech Sony a Walt Disney. Příběh společnosti Nokia je učebnicovým příkladem, jak se firma může zachránit nepopulárními opatřeními, tedy propouštěním zaměstnanců a odprodejem ztrátové divize silnému partnerovi. Pokud se Microsoftu podaří vytvořit podobný koncept, jako má Apple, kde je propracovaný software stejně důležitý jako kvalitní hardware, tak může ještě pořádně zamíchat kartami na poli mobilních telefonů. Je možné, že nakonec budou spokojeni investoři v Nokii i Microsoftu. Pohledy investorů se teď obrátily na další firmu v nesnázích: Research in Motion. Ta vyrábí telefony BlackBerry a už několik měsíců se neúspěšně snaží najít strategického partnera.
Boris Tomčiak
vedoucí oddělení Asset management společnosti Colosseum