Připomíná to hru na Černého Petra. Zákonodárce nebo příslušný úředník chce, případně musí řešit problém. Vymyslí regulaci, obvykle spojenou s nějakými náklady pro toho, kdo se provinil, ať už skutečně, či jen domněle. "Viník" ale není včerejší a náklady obratem ruky přenese na někoho jiného, často svého zákazníka, který jeho služby potřebuje.

Zmíněná obdoba Černého Petra se pomalu stává rizikem globálního rozsahu. Tak to alespoň tvrdí zpráva Světového ekonomického fóra, která vyhodnocuje padesát největších a nejpravděpodobnějších rizik, která lidstvu hrozí. Celá pětina těchto rizik souvisí s hospodářstvím a selhání finančního sektoru je vůbec největším globálním rizikem. Do popředí se ale dere také špatná regulace ekonomiky, která se od ostatních uvedených ekonomických rizik v jednom podstatně liší. Rizika jako hospodářský kolaps v Číně nebo zhroucení veřejných rozpočtů můžeme z Evropy ovlivnit daleko hůře nebo jejich řešení trvá značně dlouho. Pravidla pro fungování ekonomiky jsou ale plně v našich rukou.

Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.