Roman byl v letech 2004 až 2011 generálním ředitelem ČEZ, v čele dozorčí rady stál od září roku 2011. „Po téměř deseti letech práce ve vrcholných orgánech společnosti jsem se rozhodl definitivně opustit skupinu ČEZ a naplno se věnovat jiným projektům. Uzavírám tak jednu dlouhou profesní etapu,“ uvedl ke svému rozhodnutí Martin Roman.

 

Otázka „dobrovolnosti“ Romanova odchodu je však diskutabilní. Protikorupční policie šetří několik sporných kauz skupiny ČEZ, jako je například prodej polovičního podílu v německé těžební firmě Mibrag či odprodej inženýrské firmy I&C Energo. Nejasná dodnes zůstává vazba Martina Romana na plzeňský Škoda Holding, jemuž šéfoval mezi lety 1999 a 2004.

 

Romanovým odchodem se uvolnilo druhé místo v dozorčí radě, současný ministr zahraničí Jan Kohout odstoupil z funkce již v srpnu. Dozorčí rada následně kooptovala za své členy ekonoma Michala Mejstříka a chomutovského primátora Jana Mareše. Až do zvolení nového předsedy bude zasedání rady řídit její místopředseda Václav Pačes.

 

O plánovaném odchodu Martina Romana z dozorčí rady informoval týdeník Ekonom již v polovině srpna, na dnešní datum odchodu upozornil portál ekonom.cz jako první české médium už ve čtvrtek odpoledne.

Související