Penta Investments patří mezi významné hráče na středoevropském trhu, hodnota jejích aktiv dosahuje téměř 145 miliard korun. Její hlavní akcionáři se pravidelně objevují v žebříčcích nejbohatších Čechů a Slováků.
Z Penty odchází jedna z klíčových postav, spoluvlastník skupiny Martin Kúšik. Jak velká ztráta to pro Pentu je? A bude velký problém vyplatit mu jeho podíl?
V akcionářské dohodě Penty je uvedeno, jak postupovat při odchodu nebo příchodu nových akcionářů. Máme pravidla nastavena tak, aby odchod zásadně neovlivnil cash flow společnosti. Proto se podíl vyplácí postupně po dobu několika let, aby bylo případně možné vyplatit i největší akcionáře. Odchod Martina Kúšika proto zásadní dopad na fungování Penty mít nebude. Jeho kompetence jsme si přerozdělili. Aktivity ve zdravotnictví od něho již dříve převzal Eduard Maták, agendu týkající se investic v Německu jsem převzal já.
Spekulace o možném rozpadu Penty tedy nejsou na místě?
Zakládající „tvrdé jádro“ Penty, to znamená Jaroslav Haščák, já a Jozef Oravkin, kteří držíme absolutní majoritu akcií, nemá v plánu zvolnit tempo ani zakládat vlastní rodinné holdingy. Pokračujeme v tvrdé práci.
Nenabídnete pozici partnerů některým klíčovým top manažerům, abyste zvýšili jejich motivaci zůstat v Pentě? Napadá mne třeba Václav Jirků.
Určitě, Václav Jirků je jedním z velkých talentů, které v Pentě máme. Mohl by se někdy v budoucnu stát partnerem. Ale není to tak jednoduché. Kandidát na partnera musí splnit určitá kritéria. Václav je investičním ředitelem teprve tři roky, a proto je předčasné to rozebírat.
- Jak Marek Dospiva pozná, že jsou společnosti zralé na prodej?
- Láká Pentu investování do českého zdravotnictví?
- A proč má sídlo na ostrově Jersey?
Celý rozhovor s Markem Dospivou najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.