Proběhlo to celou Evropou a realisté a škarohlídi všeho druhu měli dost práce, aby brzdili přílišný optimismus. Recese v Evropě je (asi) u konce. Pokud si tedy nedává jen přestávku. „Vypadá to, že udržitelná obnova unijní ekonomiky je na dosah. Globální konkurence ale vyžaduje prohloubení jednotného trhu,“ píše švédský ministr zahraničí Carl Bildt (@carlbildt).

 

Podnikatel a politický komentátor Alberto Nardelli (@AlbertoNardelli) vzal na sebe tu nevděčnou roli skeptika a hned upozornil na to, co by mnozí rádi přehlédli. „Členové EU, kteří jsou stále v recesi: Irsko, Řecko, Španělsko, Itálie, Kypr, Nizozemsko, Slovinsko.“ Cože?! Holandsko taky??!!

 

Americký politolog Ian Bremmer (@ianbremmer) , který se důsledně rozhlíží po celém světě, dokáže věci často zasadit do kontextu. Včetně evropských krizí. „Evropa je místo, kam chodí politické riziko na důchod.“ No jo, no.

 

Oproti tomu, co se děje v Egyptě či v Sýrii, působí skutečně evropské hrátky s recesí jako, ehm, hrátky. Akademička a příležitostná publicistka Sharmine Narwaniová (@snarwani) tweetuje velmi poučeně. „Myslím, že spousta lidí stále nerozumí muslimskému bratrstvu nebo Sýrii. Tohle je válka o kontrolu a žádná oběť nebude dost velká.

 

Nejen šílenci v Maghrebu a na Blízkém východě, ale i mnozí středoevropští panáci přesvědčení o své velikosti by se mohli jít učit velkorysosti do staré dobré Anglie. „Právě jsem dostal do hlavy vejcem mířeným na Eda Milibanda. Žena na trhu se na mne podívala s účastí. ´Je to i plýtvání vejci´“, psal o útoku na lídra opoziční labouristické strany satirik Michael Deacon (@MichaelPDeacon), který se stal omylem obětí politické frustrace.

 

Pozoruhodná je ale i reakce samotného Eda Milibanda (@Ed_Miliband), který pokračoval v kampani jakoby nic. Později napsal na Twitter: „Díky všem za dnešní vřelé uvítání na trhu v East Street. Mohu ho doporučit pro dobou dostupnost vajec.“ i Vzpomínáte sna to, jak reagovali čeští politici, když na ně létala vejce?

 

 

Související