Ještě v dubnu ministerstvo financí odhadovalo, že v letošním roce bude tuzemská ekonomika stagnovat. O měsíc později svoji prognózu zhoršilo s tím, že bude klesat o půl procenta, nakonec by měl hrubý domácí produkt podle posledních odhadů klesnout o 1,5 procenta. Stejný vývoj ekonomiky očekává i Česká národní banka. Obě instituce se však shodují, že by mělo postupně docházet k oživování. Ekonom Jan Švejnar však tento "optimismus" nesdílí. "K oživení zatím nevidím důvod," tvrdí profesor ekonomie a neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2008.

 

 

Podle posledních statistik klesla maloobchodní spotřeba i průmyslová výroba.Vidíte přesto v ekonomice nějaké signály možného oživení?

Zatím je nevidíme. V rámci myšlenkové platformy IDEA(Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu, který Švejnar spoluzakládal - pozn. red.)máme ekonometrický model, který jsme původně vyvinuli na michiganské univerzitě, a ten má zatím za posledních několik let přesnější odhady budoucího vývoje, než má ministerstvo financí, dokonce i než Česká národní banka. Na základě tohoto modelu odhaduji, že k oživení zatím nedochází. Bude samozřejmě záležet ještě na vnějším vývoji okolních zemí. Ale i kdybychom klesali letos jen o 1,5 procenta, tak to stejně není dobrá zpráva. Znamená to obrovské ztracené peníze. A je tam ztráta, která není lehko kvantifikovatelná ve smyslu, že máme čím dále vyšší nezaměstnanost.

 

Ta je ale pořád nižší než evropský průměr...

Ano, ale to není ten správný ukazatel. My bychom se měli dívat na to, že před recesí jsme měli míru nezaměstnanosti přibližně čtyři procenta, a teď je dvojnásobná. Ta situace buduje obrovskou nedůvěru lidí, což ekonomiku ještě více vrhá do recese ve smyslu, že se méně spotřebuje, méně investuje.

 

Jaký vývoj ekonomiky odhadujete pro letošní rok?

Já myslím, že minus jeden a půl, dvě procenta jsou reálná. Doufám, že to nebude více. Bude to záviset do velké míry právě na tom, co se stane v Evropě, zvláště v Německu, v druhé polovině roku.

 

Dá se už nyní odhadnout vývoj v Evropě?

Zatím to vidím v průměru na stagnaci. Některé země mírně porostou, ale řada jich bude dále v recesi.

 

A kdy tedy čekat oživení? Mohla by se pro Česko zlepšit situace v roce 2014?

Mohla, ale bude to též záležet na tom, jaký rozpočet sestaví a bude realizovat česká vláda. Pokud to bude vláda v demisi, bude muset vycházet z rozpočtu z minulého roku, který byl dost restriktivní. Takže nebude mít manévrovací prostor na to, aby uskutečnila silnou prorůstovou politiku. Jestliže to bude nová vláda, která získá podporu v parlamentu, tak je možný obrat k lepšímu.

 

I pokud bude vláda moci zahájit prorůstová opatření, například investice do infrastruktury nebo vědy a výzkumu, tak se ale efekt projeví až za delší dobu...

To je správný postřeh, efekt investičních výdajů bude především středněa dlouhodobého charakteru. Je však třeba zdůrazňovat, že tam bude i okamžitý efekt. V oblastech, jako je dopravní infrastruktura nebo věda a výzkum, je nutné veřejné peníze skutečně dobře investovat, a to tam, kde budou mít produktivní rys.

obalka manipulace 225xapx 

 

 

Proč se nakonec nezúčastil Jan Švejnar přímé volby?

 

Jaký je jeho názor na důchodovou reformu?

 

Myslí si, že je druhý pilíř bezpečný?

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v časopise Ekonom.

Související