Ceny energie od příštího roku klesnou. Nebude to žádné symbolické snížení o dvě, tři procenta, ale první výrazný pokles v dvacetileté historii České republiky. Zákazníci se mohou radovat, pro výrobce a distributory energie to bude naopak pohroma.

 

Typická domácnost, která nemá vytápění ani ohřev vody na elektřinu, letos zaplatí za elektřinu okolo 11300 korun. V příštím roce to podle propočtu týdeníku Ekonom může být jen 9950 korun, tedy o 12 procent méně.

 

Propočet platí za předpokladu, že klesnou všechny tři hlavní položky v celkovém vyúčtování za elektřinu. Tržní složka, tedy silová elektřina, je bez debat. Dodavatelé ji letos mohou na energetických burzách nakupovat o celých 20 procent levněji než loni. Konkurenční boj je jistě donutí přenést zlevnění i na odběratele.

 

Dále je zde příplatek na obnovitelné zdroje, který má dle vládních záměrů klesnout z letošních 583 korun na 495 korun za megawatthodinu. Vše bude záviset na tom, zda příslušný zákon projde schvalovacím procesem dříve, než poslanecká sněmovna sama sebe rozpustí.

 

Do třetice se přidala šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která v pondělí přislíbila pokles distribučních sazeb až o deset procent. Právě ty tvoří v případě domácností s nízkou spotřebou hlavní položku v celkovém vyúčtování.

 

Z krátkodobého hlediska je to dobrá zpráva, zvláště teď, v prostředí ekonomické recese. Zlevnit navíc má i zemní plyn. První dodavatel, firma Lama energy, již redukci ceny plynu přislíbil.

 

Z dlouhodobé perspektivy se však nízké ceny zákazníkům prodraží. Energetické podniky přestanou investovat do rekonstrukce a výstavby elektráren, stejně tak sníží investice do rozvoje a obnovy distribuční sítě. Cenou za levnou elektřinu tak budou častější výpadky nebo potíže s připojením nových domů a továren k síti. Zkrátka, každá mince má dvě strany.

 

 

Související