Věnujete se takzvanému HFT neboli vysokokadenčnímu či vysokofrekvenčnímu obchodování. Dá se to zjednodušit, že se jedná o jakýkoli způsob obchodu, který je prováděn velmi rychle? To znamená, zapadá mezi to i někdo, kdo rychle kliká myší, nebo to musí být generováno počítačem?

Ano, v dnešní době to musí být generováno počítačem a my si myslíme, že velké procento HFT pouze odstraňuje manuální lidskou práci, která se v minulosti odehrávala na parketech. Myslím tím právě ty klikače, kteří se překřikovali a měli v ruce pět telefonů.

 

Když jsem se před deseti patnácti lety začal více seznamovat s tímto byznysem, panovaly takové divoké pověsti o hledání korelací mezi kurzem japonské akcie, mexického pesa, kakaových bobů a ropy a jejich využití při obchodování. Je to opravdu tak divoké?

Tak jako v medicíně, tak i v oblasti finančních trhů je spousta šarlatánů, kteří se snaží objevit dosud neznámé korelace. My jsme v tomto skeptičtí. Hledáme korelace mezi těmi opravdu největšími aktivy, jako jsou úroky, některé měnové páry, velké akciové indexy či ropa.

 

Využíváte při tom také automatizované zpracování zpráv? Narážím na to, co se stalo v posledních měsících, kdy na Twitteru proběhla zpráva, že v Bílém domě explodovala bomba. Byla to kachna, kterou každý pochopil během několika sekund. Ovšem nějaký vysokorychlostní obchodník měl na Twitter napojené automatické obchodování, a to poslalo index americké burzy o několik procent dolů.

Snažíme se monitorovat Reuters a Bloomberg, aby nám neunikly důležité zprávy. Twitter nebo jiné sociální sítě nevyužíváme. Ty jsou spojené spíše s akciemi a netvrdíme, že nemohou existovat obchodní systémy, které tyto informace vyhodnocují.

 

Jakou rychlost má nyní vysokorychlostní obchodování? Tedy jak dlouho trvá vygenerování objednávky a její odeslání na burzu?

Odehrává se to v milisekundách, možná mě kolegové opraví, že jde o mikrosekundy. Souvisí to s tím, že prostředí je konkurenční nejen mezi HFT, ale hlavně mezi burzami, a vlastně každá burza se snaží svým obchodníkům nabídnout co nejlepší podmínky. Jakmile obchodujete na burze, která by měla být pomalejší než jiná, už to může přinášet problémy.

 

Tato honba za milisekundami musí být strašně drahá. Vítězi jsou rozhodně hardwarové firmy. Jak můžete soupeřit s firmami, jako je třeba Goldman Sachs nebo Citibank, které si mohou dovolit koupit každý měsíc rychlejší a rychlejší počítač a taky si asi umějí najmout geniální matematiky z Indie?

Je třeba říci, že v případě nákladů došlo k dramatickému snížení cen technologií. Nákladově to zase tak vysoké položky nejsou. Jde spíše o sofistikované zpracování obrovského množství dat. Co se týká té druhé části otázky, každá firma je složitý organismus. Není jednoduché dát dohromady nějaký tým a udržet ho. Nestačí tedy mít peníze, najmout si pět matfyzáků, pět ajťáků a pustit se do toho.

 

Kolik vlastně máte těch úplně nejšpičkovějších mozků, které analyzují obrovské soubory dat a mění algoritmy?

Dneska to bude kolem 10 lidí, kteří by se nahrazovali velice těžko. Ale je třeba uvědomit si, že my děláme opravdu víceméně úzký segment trhu. Úrokové deriváty, do komodit se zatím pouštíme jen okrajově, do akcií vůbec ne.

 

Poslechněte si celý rozhovor:

 

Projekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.

Studio Zet

 

Související