Jak ukazují první výsledky, mezi nejúspěšnější kolektivní systémy pro odběr vysloužilých solárních panelů patří Asekol Solar a REsolar.

 

Skupina Asekol, která patří mezi nejsilnější hráče v recyklačním byznysu, má „pod smlouvou“ solární panely o výkonu 562 megawattů. Systém REsolar, za kterým stojí velcí majitelé fotovoltaických elektráren v Česku, zpětně odebere panely o výkonu 543 megawattů. Celkem tak tyto dvě firmy ovládly 53 procent trhu.

 

Firmy Retela a REMA PV Systém byly úspěšné hlavně při podepisování smluv s majiteli menších instalací na střechách. První z nich podepsala čtyři tisíce smluv, druhá přes tři tisíce. „Nyní v pytlích přichází podepsané smlouvy, které třídíme a kontrolujeme. Chybovost zapisovaných údajů je značná,“ řekl Ekonomu jednatel firmy Retela Jaroslav Vladík.

 

Mnohé z kolektivních systémů vycházejí opozdilcům vstříc. Stále uzavírají smlouvy s datem uzavření k 30. červnu. Právě to je poslední datum, ke kterému měli majitelé solárních elektráren smlouvu o budoucím odběru dosloužilých panelů uzavřít.

 

Podmínky určuje vyhláška ministerstva životního prostředí, která vznikla doslova na poslední chvíli. Ve sbírce zákonů vyšla až 28. června. Minimální částka, kterou musí majitelé panelů uhradit, se několikrát změnila, nakonec se ve vyhlášce objevila sazba 8,5 koruny za kilogram.

 

Jenže ani to není konečná částka. „Ministerstvo životního prostředí k ní vymyslelo ještě nesmyslný přepočítávací koeficient mezi výkonem a váhou panelu, který tu částku v praxi zvyšuje na 11,7 koruny za kilogram,“ upozornil jednatel firmy REsolar Marek Lang.

 

Provozovatelé kolektivních systémů se shodují, že zvolená sazba je nadsazená, a slibují, že po recyklaci peníze vyúčtují a nespotřebované prostředky vrátí majitelům elektráren. Stane se až na po konci životnosti panelů, což může být mezi lety 2030 a 2050.

Související