S koncem června se definitivně uzavřel vstup do druhého pilíře důchodové reformy lidem starším 35 let. Logicky se množí i úvahy o tom, proč tak málo lidí projevilo chuť a zodpovědnost začít si spořit na stáří. Za pět měsíců letošního roku vstoupilo do druhého pilíře reformy penzí 47 392 lidí. Údaje za měsíc červen nebyly ještě v době uzávěrky tohoto Ekonomu dispozici, ale i tak je jasné, že půl milionu lidí, který původně očekávaly penzijní společnosti, to nebude. Málo se mluví o tom, jak administrativně složitou procedurou vstup do druhého pilíře je, jak z pohledu budoucího účastníka, tak z hlediska finančních poradců, jejichž "důchodová" certifikace rozhodně nebyla jen formalitou.
"Dobrá tedy, alespoň mě hřeje pocit, že jsem větší expert na důchodovou reformu než kdejaký vládní úředník," utěšoval se tehdy mnohý poradce. Když došlo na návštěvy u klientů, opakoval se často stejný scénář, když padaly argumenty: O druhém pilíři nechci ani slyšet. Opozice to stejně zruší... Vyplatí se to jen mladým a hodně bohatým... Každý souhlasí, že na stáří je třeba se připravit, s pravidelnou investicí nebo nízkonákladovou pojistkou se spořicí složkou není problém, ale ten druhý pilíř, "to nechci". Vláda nedokázala reformu vysvětlit, obhájit a vylepšit její pokřivený obraz. Je divné, když finanční poradce vysvětluje, jak funguje sociální pojištění, jak se financují státní důchody, jak se vyvíjí demografie a jak neudržitelný je první pilíř. Přitom kolik odvádí z hrubé mzdy na sociální pojištění, z něhož se platí současné důchody, neví podle on-line výzkumu agentury Ipsos pro společnost Partners skoro polovina oslovených lidí.
Ty, kteří do druhého pilíře vstoupili, nečeká za správné rozhodnutí podpora od zaměstnavatele, ale administrativní kolotoč. Mzdové účtárny tápou v nejistotě, jaká potvrzení vlastně potřebují, a jejich roli suplují poradci, když vysvětlují, co s papíry, jaký bude další krok, uklidňují, že opravdu všechno běží tak, jak má. Proč administrativní maraton a vysvětlovací litanie provází produkt, který snižuje sociální pojištění na státní důchod, umožňuje mít spořené peníze pod kontrolou na svém účtu i investování ve zvolené strategii za minimální poplatky nesrovnatelné s klasickými fondy? Tak kde se stala chyba?
Lada Kičmerová
ředitelka marketingu a PR společnosti Partners