Hodnota amerického indexu S&P 500 sestaveného z pětistovky největších veřejně obchodovatelných akcií podle jejich tržní kapitalizace roste a láme historické rekordy. Je to důvod, aby se investoři, kteří vsadili na akcie amerických firem, radovali z budoucích zisků?
Zkušenost minulých let velí obezřetnost. Po téměř půl roce nepřetržitého růstu totiž může přijít ze dne na den prudký obrat trendu. Akciové indexy se v USA a Německu dostaly nad rekordní hodnotu z let 2000 a 2007, po které vždy následoval prudký pád.
Dosavadní silný růst na akciových trzích je do značné míry důsledkem monetární politiky. Kvanta nově vytvořených peněz v kombinaci se zápornými reálnými úroky v bankách zapříčinily nafouknutí obrovské bubliny na dluhopisových trzích, jejíž splasknutí oddalují pouze další kola kvantitativního uvolňování a dalších moderních forem tištění peněz. Nízké budoucí výnosy dluhopisů proto investory nutí hledat výnosy v rizikovějších aktivech, zejména v akciích.
Jenomže růst cen akcií nemá odpovídající fundamentální základ, protože globální ekonomika zpomaluje, Evropa je stále v recesi a průmyslová produkce v Číně oslabuje, čemuž napovídá i prudký pokles cen průmyslových komodit v uplynulých měsících. Při porovnání ceny akcií k čistým ziskům společností z indexu S&P 500 za posledních dvanáct měsíců je zřejmé, že zisky nemají kam růst. Naopak se spíše očekává, že začnou klesat. Tlačit rekordní ziskové marže firem dolů bude i větším zájmem konkurenčních společností. Tak funguje trh již po tisíciletí. Co lze doporučit investorům?
Vyberte zisky, dokud je čas. V portfoliu by měly zůstat jen akcie amerických firem, u nichž na základě analýz trhu lze očekávat růst jejich ceny, například jde o těžaře uranu. Spekulovat ovšem lze i na pokles ceny amerických akcií. Nejjednodušším způsobem pro drobné investory je ETF, což je burzovně obchodovaný pasivně spravovaný indexový fond. Třeba akcie fondu ProShares Short S&P500 lze nakoupit prostřednictvím brokera na burze v New Yorku.
Jan Traxler
ředitel FINEZ Investment Management