Jsme na celosvětové soutěži mladých vědeckých talentů Intel ISEF v americkém Phoenixu. Do rozžhavené arizonské pouště přijelo představit své projekty 1600 středoškoláků ze sedmdesáti zemí, nechybí ani šestice Čechů.

Venku je skoro 40 stupňů, ale i v dobře klimatizovaném konferenčním centru uprostřed arizonského Phoenixu bude některým studentům dost horko. Jejich vědecké projekty si obhlížejí porotci, mezi nimiž nechybí zástupci firem a univerzit. Na projekty se přišli podívat i nositelé Nobelových cen. Už v pátek porota vybere ty nejlepší – vítěz získá hlavní cenu Gordona Moora spojenou s odměnou 75 tisíc dolarů (tedy v přepočtu asi 1,5 milionu korun). Kromě toho budou rozdány medaile a ocenění v řadě dalších kategorií. Celkově se rozdělí částka odpovídající 60 milionům korun.


O výhře sní i osmnáctiletá Summer Monroe z Floridy (na snímku). Vymyslela speciální bandáž pro zraněné vojáky. Vystužila ji mimo jiné materiálem napodobujícím žraločí kůži, který působí jako ochrana před pronikáním bakterií do rány. Své poznatky konzultovala s vojáky, lékaři a dokonce i s odborníky z NASA. A Summer rozhodně neponechala nic náhodě - hned předvádí i doporučující dopisy od kapacit v oboru. A jak mladou dívku napadlo, že se bude snažit pomáhat zraněným? Inspiroval ji pradědeček, který pracoval jako vojenský lékař.


Němec Timm Piper u dalšího výstavního stánku nadšeně předvádí, jak vylepšil rozlišovací schopnosti mikroskopu. Rád by šel studovat fyziku, nebo možná techniku. Nyní je mu sedmnáct. První mikroskop jsem dostal v pěti letech,“ svěřuje se. A jeho domácí laboratoř se postupně rozrůstá.


Timm své výsledky ukazuje hlavně na snímcích, více zájmu však přitahují hmatatelné vynálezy. Velkou pozornost si užívá třeba robot schopný vyčistit okna a skleněné plochy – zvlášť v případě obřích prosklených kanceláří může udělat obrovský kus práce. Dalšího praktického pomocníka předvádí šestnáctiletá Palestinka Shurouq Ayyad. Její zařízení poháněné solární energii zatahuje a odtahuje roletu na okně. „Pracovala jsem na něm ve škole,“ říká.


Z Česka dorazilo na Intel ISEF šest studentů – nejhmatatelnější projekt za oceán přivezl Marek Novák z českobudějovického Gymnázia Jírovcova. Jeho univerzální měřicí přístroj, který zvládne monitorovat teplotu, EKG a další parametry, by mohl najít využití v medicíně a pomoci třeba včas odhalit srdeční selhání.


Studentka Do Hoang Diep z příbramského Gymnázia pod Svatou Horou soutěží s prací nazvanou Čárový kód života, v rámci níž studuje krátké úseky DNA u rostlin. Jan Hrabovský z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi zase připravil materiál využitelný třeba ve fotovoltaických křemíkových článcích.


Marie Švarcová ze Střední odborné školy veterinární v Hradci Králové se vrhla na miniaturní organismy zvané želvušky a zkoumala jejich odolnost. Michaela Krákorová z Gymnázia v Brně-Řečkovicích se zabývala syntézou dosud nepopsaných sloučenin s luminiscenční vlastnostmi. I do prezentace v češtině občas vkládala anglická slovíčka, tak snad porotu, která zohledňuje i znalost jazyka, zaujme.


A podobné téma si vybral také Martin Palkovský z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově - studoval látku chelirubin přirozeně se vyskytující v rostlinách. „V rámci projektu jsem docházel na Masarykovu univerzitu,“ podotýká.

Související